poniedziałek, 17 marca 2014

Hanami - zaczynają kwitnąć wiśnie

   Cóż można powiedzieć o 'hanami'? Pięknie, biało, różowo, a czasami ciut paskudnie… Ale zacznijmy od początku. Prawdopodobnie zwyczaj zwany 'hanami' jest tak stary jak Japonia:). Hanami’ lub bardziej elegancko;) ‘ohanami’, to japoński zwyczaj oglądania kwitnących wiśni, oczywiście tych ozdobnych:). Wiśnie zaczynają kwitnąć już na początku marca, ale tylko na południu Japonii. Oczywiście im bardziej na północ, tym później rozpoczyna się okres kwitnięcia wiśni. Kiedy w Poznaniu po centrach handlowych kicają obrzydliwie różowe i fioletowe zające, w Japonii dominują wiśnie. Ponadto 'hanami', to świetny moment na integrację z kolegami ze szkoły lub pracy.    Gdy kwitną wiśnie, emitowana jest specjalna prognoza pogody informująca, kiedy w danym miejscu będę rozkwitać różowe pączki. Wtedy Japończycy wybierają się do parków i innych miejsc otoczonych kwitnącymi drzewami, tam piją, jedzą i relaksują się. Piękne połączone z przyjemnym i pożytecznym. Nie może jednak zabraknąć odrobiny brzydoty. Jeśli popatrzymy na zdjęcia z 'hanami', zauważymy, że niektórzy Japończycy siedzą na paskudnym niebieskim plastikowym czymś, ale na całe szczęście kocyki też się zdarzają.
   W Polsce, japońskie wiśnie można obejrzeć m.in. w Ogrodzie Japońskim we Wrocławiu, gdzie od kilku lat wybieram się jak przysłowiowa sójka za morze...
   A teraz pora na rozkoszowanie się zdjęciami i oczekiwanie, aż w Polsce zaczną kwitnąć drzewa. Już dziś widziałam małe pączki na drzewach, więc mam nadzieje, że szybko nadejdzie ten dzień.1 komentarz:

  1. To pewnie niezbyt oryginalne, ale zawsze chciałam odwiedzić Japonię wtedy, kiedy kwitną wiśnie.

    OdpowiedzUsuń