Tradycje ślubne w różnych krajach

Dziś będzie o ślubach, a raczej o ślubnych tradycjach z całego świata. Dlaczego taki temat? W ciągu dwóch poprzednich miesięcy miałam okazję być na trzech pięknych ślubach i weselach. Postanowiłam to jakoś podsumować i stworzyć wpis na ten temat:)

Jest takie fajne powiedzenie "co kraj to obyczaj", oczywiście znajdziemy poparcie tego stwierdzenia w wielu sferach naszego życia, ale ślub i wesele odzwierciedlają to idealnie. Chyba w każdym zakątku na świecie uważa się, że ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. W Europie kojarzymy go z białą suknią, obrączkami, wielkim tortem i często weselem do białego rana. A jak to wygląda w innych krajach?


Często ślubne tradycje powiązane są z wyznaniem Pary Młodej lub pewnymi "przyzwyczajeniami" danej rodziny. Z roku na rok te tradycje ulegają zmianie. Będąc dzieckiem bywałam na weselach, na których było 4  świadków, a raczej świadkowie i starosta ze starościną, którzy musieli mieć własne rodziny. Nie bardzo rozumiałam jaka jest rola takich osób i chyba nie będzie mi to dane, po od ponad 10 lat nie byłam na weselu, na którym były osoby pełniące taką funkcję. Ku mojemu wielkiemu zadowoleniu odchodzimy również od typowych zabaw oczepinowych:)

Mogłabym powiedzieć "kiedyś", ale chyba raczej użyję słowa "wciąż" zawierane są małżeństwa wyswatane. Często miłość schodzi na drugi plan, ustępując miejsca interesom. W krajach arabskich rodzina Pana Młodego płaci za przyszłą Pannę Młodą. W uboższych krajach zapłatą są zwierzęta. Inaczej wygląda to w Indiach, tutaj koszty zawarcia małżeństwa leżą po stronie rodziny Panny Młodej, która musi mieć jak największy posag. Oczywiście w innych krajach też istnieje tradycja wykupienia Panny Młodej. W Tajlandii Pan Młody wręcza pewną kwotę każdemu członkowi rodziny. W niektórych krajach europejskich, jak i w pewnych regionach Polski płaci się wódką. Podczas ceremonii rodzina Pana Młodego w krajach afrykańskich przychodzi z licznymi darami. Takie zachowania towarzyszą naszej cywilizacji od bardzo dawna. Ślub uważany jest za swego rodzaju przejście, wkroczenie w dorosłość.
   
Jak więc wygląda ślub w innych krajach?
 • Romowie uwielbiają wielkie wesela, bogato zdobione suknie w kolorze różowym. Wiele osób powie: kiczowato, ale oni po prostu lubią na bogato. Romowie biorą śluby mając kilkanaście lat, ale konsumpcja może nastąpić dopiero w wieku 18 lat (teoretycznie). Kiedyś tradycją było porwanie Panny Młodej, ale większość osób przestała ją kultywować.
 • Na temat rosyjskich ślubów nie trzeba nic mówić, wystarczy kilka zdjęć w Internecie i wszystko jest jasne.
 • Śluby żydowskie są bardzo interesujące. Przede wszystkim nie mogą odbywać się w szabat. Ponadto ważnym elementem jest baldachim nad Parą Młodą. Ponadto istotną rolę odgrywa liczba 7.  Np. Podczas uroczystości wygłaszanych jest 7 błogosławieństw. A po ślubie przez 7 dni nowożeńcy są traktowani po królewsku. Ważne jest również to, że w bardziej ortodoksyjnych rodzinach kobiety i mężczyźni podczas wesela siedzą przy osobnych stołach.
 • Ślub indyjski z pewnością widzieliście na filmach. Chyba w większości filmów z Bollywood jest scena ze ślubu:) Już wcześniej wspomniałam, że ślubu w tej społeczności wiążą się z dużym wydatkiem rodziny Panny Młodej, co jest przyczyną częstych aborcji płodów żeńskich. Córka jest bardziej kosztowna i mniej przydatna niż syn. Stroje ślubne w Indiach w niczym nie przypominają tych europejskich. Panna Młoda nie ma białej sukni, lecz bogato zdobiony strój tradycyjny, a na dłoniach tatuaż z henny. Cała ceremonia jest dość długa i składa się z wielu elementów. W niektórych regionach Pan Młody przyjeżdża na słoniu.
 • Ślub japoński jest związany z tradycją shintoistyczną. Para Młoda jest ubrana w kimono ślubne. Kiedyś były to bogato zdobione kimona, natomiast teraz są to dla Pana Młodego - kimono ciemne, a dla Pani Młodej - kimono białe. Wielu Japończyków odchodzi jednak od tej tradycji, marząc o ceremonii jak w amerykańskich filmach biorą śluby w stylu zachodnim w różnego rodzaju kościołach nie będąc nawet ich członkami.
 • W Wietnamie ślub i wesele to raczej coś w stylu pogawędki. Na tradycyjnym weselu nikt nie tańczy, goście siedzą i jedzą przystawki. Przed ceremonią zaślubin Pan Młody udaje się wraz z rodziną do domu wybranki niosąc tacę wypełnioną owocami - im bogatsza, tym lepiej. Ponadto Panna Młoda zwykle ubiera czerwoną suknię:) O ślubie wietnamskim więcej przeczytasz tutaj.
 • W Tajlandii ślub związany jest z tradycją buddyjską. Panna Młoda ma zwykle kilka sukienek. Tradycyjny strój wykorzystany podczas ceremonii, który zwykle jest bogato zdobiony. Ponieważ zachód uważany jest na wschodzie za wzór, Panna Młoda zmienia suknię na białą i cała impreza podobna jest do amerykańskich wesel. Niemniej jednak przed ślubem przyszły Pan Młody ma obowiązek zapłacić wszystkim członkom rodziny przyszłej małżonki.
 • W krajach islamskich śluby są często aranżowane. Niestety bardzo często Pan Młody jest dużo starszy od swojej małżonki. Panna Młoda dostaje przed ślubem wiano, ale w wielu krajach Islamskich na ślubie zarabia jej rodzina, gdyż dostaje zapłatę, którą często są zwierzęta.
czywiście są to tylko przykłady pewnych tradycji ślubnych, które jednak w wielu krajach przybierają podobną postać. Teraz kilka innych ciekawostek.
 • w pewnych społecznościach zamieszkujących Tybet kobieta wychodząc za mąż, poślubia wszystkich braci swojego męża.
 • wśród grupy etnicznej zamieszkującej m.in. Wietnam - Czamów Bali - istnieje tradycja, a raczej zasada: małżeństwo mieszka po ślubie z rodzicami do momentu poczęcia dziecka.
 • Masajowie pomimo zawarcia związku małżeńskiego sypiają z różnymi kobietami w wiosce, niemniej jednak dziecko jest zawsze męża danej kobiety.
 • małżeństwa poligamiczne wciąż uznawane są przez prawo w wielu krajach afrykańskich i w niektórych krajach azjatyckich.
 • w krajach mniej rozwiniętych gdzie prawo zabrania poligamii, ludność przestrzega raczej prawa zwyczajowego, które na to pozwala.
 • wbrew pozorom poligamia nie powstała w wyniku zbyt dużej kochliwości, była raczej rozwiązaniem praktycznym. Z punktu widzenia biologicznego, była nawet słuszna, gdyż wiele dzieci umierało nie dożywając 2-go roku życia. Ponadto kobiety szybciej traciły zdolność prokreacji, no i oczywiście mogły zachodzić w ciążę raz w roku:) Niestety z punktu widzenia genetyki jest to bardzo niebezpieczne. 
 • obrączka ślubna to symbol małżeństwa popularny prawie na całym świecie. W Polsce, Niemczech czy Hiszpanii obrączka noszona jest na palcu serdecznym prawej dłoni, natomiast w krajach takich jak USA, Wielka Brytania, Szwecja, Brazylia na palcu lewej ręki.
 • Małżeństwa homoseksualne uznaje wbrew pozorom całkiem sporo państw. Najwcześniej, czyli od 2001 roku można je zawrzeć w Holandii. 
Niestety nigdy nie słyszałam nic o przesądach ślubnych w innych krajach, ale może kiedyś znajdę coś ciekawego:)
Na koniec galeria strojów ślubnych ze świata
 
Ślub żydowski
Ślub indyjski
Ślub tajski
Ślub wietnamski
Ślub arabski
Ślub japoński
Ślub Masajów
Ślub prawosławny
Ekstrawagancki ślub rosyjski

Ślub etiopski
Komentarze

 1. A w Polsce to po kolei:
  - ksiądz(bo jakże inaczej)
  - wóda
  - durne zabawy
  - wódka
  - poprawiny dnia następnego
  - wódka
  Może za 30 lat się to zmieni...

  OdpowiedzUsuń
 2. a ja tam lubię popić i pośpiewać na weselu;)

  OdpowiedzUsuń
 3. proponuję dodanie do bloga funkcji obserwowania bloga, mnie np przydała by się teraz. zapraszam do mnie tam informacja dla osób chcących uczyć się języków

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Próbowałam już kilka razy, ale wyświetla się błąd...

   Usuń
 4. Dzień dobry Basiu!
  Jesteśmy organizatorem kursów językowych za granicą.
  Mamy dla Ciebie propozycję współpracy w ciekawym projekcie językowym, niestety nie możemy znaleźć emailowego kontaktu do Ciebie na stronie – jeśli chciałabyś otrzymać szczegółowe informacje, będziemy wdzięczni za podanie swojego maila kontaktowego w komentarzu lub przesłanie go na adres -> kursy.jezykowe@sprachcaffe.com .
  Pozdrawiamy
  Zespól Sprachcaffe

  OdpowiedzUsuń
 5. witaj, skąd masz źródła tych ciekawostek? fajne!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trochę z filmów dokumentalnych, które kiedyś obejrzałam, trochę z zajęć, a wszystko to dopełnione tym, co wyszperałam w wyszukiwarkach.

   Usuń
 6. Super ciekawostki, jeszcze zajrzę!

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo interesujący artykuł, lecz w tej fascynacji innymi kulturami nie zapominajmy o polskich tradycjach. Według naszych czytelniczek nasze zwyczaje weselne są jednymi z najlepszych.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz