Czy język chiński jest trudny?

Czy język chiński jest trudny?

Wiele razy spotkałam się z błędnym przekonaniem, że chiński to najtrudniejszy język świata. To czy dany język jest łatwy czy trudny zależy głównie od predyspozycji i preferencji osoby zainteresowanej jego nauką. Język chiński bardzo różni się od języków europejskich, ale to wcale nie oznacza, że jest od nich trudniejszy. Każdy język ma swoje łatwiejsze i trudniejsze elementy.

 


  1. Pismo - średnio-trudne.
    Tak, chińskie pismo mimo tego, że wygląda na bardzo skomplikowane, wcale nie jest najtrudniejszym elementem języka chińskiego. W przeciwieństwie do japońskiego, chińskie znaki mają tylko jedno czytanie (z drobnymi wyjątkami), co bardzo ułatwia ich naukę i wyszukiwanie w słowniku nowych słów. Znaki chińskie składają się z kluczy, czyli elementów, które powtarzają się w różnych znakach i często mogą podpowiedzieć nam znaczenie lub czytanie danego znaku. Nauka znaków chińskich wymaga czasu i częstych powtórek, ale z czasem staje się coraz łatwiejsza.
  1. Gramatyka - łatwa.
    Ucząc się chińskiego zapomnij o liczbie mnogiej rzeczowników, odmianie przez przypadki czy wyraźnym podziale na czas przyszły, teraźniejszy i przeszły. Na sens wypowiedzi w języku chińskim wpływają pojedyncze słowa i partykuły. Bardzo ważna jest kolejność znaków w zdaniu, ponieważ to właśnie ona determinuje znaczenie i poprawność zdania. Dla osób o analitycznym sposobie myślenia nauka chińskiej gramatyki nie powinna sprawić większej trudności.
  1. Wymowa - trudna.

Niestety nie może być zbyt łatwo. Wymowa chińskiego to według mnie największe wyzwanie dla osób uczących się tego języka. Największą trudność sprawiają tony. Dla osób mówiących w językach europejskich tworzenie wypowiedzi w języku tonalnym może stanowić wyzwanie. Na początku mówienie w tonach jest bardzo nienaturalne i nasza intonacja głosu wpływa na poprawność wymawianych tonów. Poza tym jeżeli chce się mówić bardzo poprawnie po chińsku, to oprócz tonów warto zwrócić uwagę na akcent wyrazowy i zdaniowy, a także pauzy w odpowiednich miejscach w zdaniu.

 

Aby dobrze nauczyć się jakiegokolwiek języka trzeba jak najczęściej mieć z nim kontakt. Na szczęście wyjazd do Chin to nie jedyna opcja, aby zacząć sprawnie posługiwać się językiem chińskim.

  1. Dostępność nauczycieli - coraz więcej absolwentów sinologii, a także native speakerów oferuje zajęcia z języka chińskiego.
  2. Materiały do nauki - jeżeli nie przeszkadza Ci korzystanie z materiałów w języku angielskim, to w internecie znajdziesz mnóstwo stron, a także podręczników do nauki chińskiego.
  3. Nagrania - bardzo ważną umiejętnością jest rozumienie ze słuchu. Na szczęście w internecie mamy dostęp do chińskich stron na których możemy obejrzeć chińskie filmy czy seriale.
  4. Coraz więcej osób interesuje się nauką języka chińskiego. Warto poszukać grup na facebooku czy instagramie, aby znaleźć ludzi, z którymi możesz podzielić się pasją do języka. Możesz zajrzeć na fanpage Język Chiński Online mojej firmy WordPassion (od tego roku zapraszamy na kursy języka chińskiego w grupach)

Komentarze

Popularne posty