Smaki Chin - jak gotuje się w Państwie Środka?
Chińska kuchnia znana jest na całym świecie. Nic dziwnego, odznacza się mnogością smaków, które doskonale oddają wielobarwność i zróżnicowanie samych Chin. Kuchnia w Chinach jest nie tylko bardzo ważnym elementem życia codziennego – to także część chińskiej kultury, na którą składa się wiele zwyczajów i upodobań smakowych niezliczonych społeczności tworzących razem Państwo Środka.
Podstawy chińskiej kuchni
Chińczycy przywiązują ogromną wagę do harmonii składników i przypraw. Wierzą, że każdy składnik ma swoje właściwości chłodzące (yin) oraz rozgrzewające (yang). Każde danie chińskie to różnorodność smaków, połączenie ostrego, słodkiego, kwaśnego, słonego i gorzkiego. Do najpopularniejszych przypraw w Chinach należą imbir, czosnek, ocet ryżowy, pieprz syczuański i cebula dymka. Nie możemy przy tym zapomnieć o sosach, m. in. sojowym i rybnym.
Podstawą wielu chińskich dań jest ryż, głównie ze względu na to, iż jest to produkt tani i ogólnodostępny. Biały ryż w Chinach jest bardzo kleisty, co ułatwia jedzenie go pałeczkami. Ryż jest także podstawą wielu innych produktów zbożowych, takich jak makaron.
Ponieważ w Chinach jest mało bydła, główne źródło białka to nie mleko, a ser tofu. Do najpopularniejszych mięs zaliczają się drób (głównie kurczaka i kaczkaę), wieprzowina oraz ryby i owoce morza. Z kolei najpopularniejsze jarzyny to głównie kapusta, marchew i por, ale również kiełki, pędy bambusa czy korzenie lotosu. W chińskiej kuchni często wykorzystuje się także grzybki mun oraz różne owoce, takie jak ananas, liczi czy rambutan.
![]() |
Photo by Pooja Chaudhary on Unsplash |
Regiony chińskich smaków
Ze względu na rozległość terenu Państwa Środka, chińską kuchnię można podzielić na regiony, z których każdy charakteryzuje się własnymi smakami i potrawami:
Kuchnia północy
Występuje w niej sporo mięsa oraz potraw opartych na pszenicy, czyli różnorakie makarony, smażone kluski i bułeczki gotowane na parze. Ryż je się tutaj rzadko. To właśnie z kuchni północy wywodzi się jedna z najpopularniejszych chińskich potraw – kaczka po pekińsku z chrupiącą skórką (北京烤鸭 Běijīng kǎoyā). Popularne w tym regionie są również wszelkiego rodzaju pierożki, m. in. wonton (馄饨 húntun) często podawane w zupach.
Kuchnia szanghajska
Pojęcie to odnosi się do kuchni wschodnich Chin, głównie do miast Szanghaj, Nankin, Suzhou i Hangzhou. Popularnym składnikiem dań w tym regionie jest brązowy cukier, dzięki czemu kuchnia ta uchodzi za najsłodszą w całych Chinach. Kuchnia szanghajska słynie z ryb i owoców morza, a także z bułeczek gotowanych na parze wypełnionych wieprzowiną i gorącym bulionem (小笼包 xiǎolóngbāo).
Kuchnia syczuańska
Słynie z aromatycznych potraw oraz pikantności, która bywa wyzwaniem nawet dla samych Chińczyków. W kuchni syczuańskiej popularne są wołowina i wieprzowina oraz produkty wędzone, najpopularniejszą przyprawą zaś są papryczki chili. Do charakterystycznych dań tego regionu zaliczają się tofu na ostro (麻婆豆腐 mápó dòufu), paski wieprzowe o rybnym aromacie (鱼香肉丝 yúxiāng ròusī), kurczak gongbao (宫保鸡丁 gōngbǎojīdīng), pikantny makaron dandao (担担面 dàndan miàn) oraz podwójnie gotowana wieprzowina (回锅肉 huíguōròu).
![]() |
Obraz Ulrike Leone z Pixabay |
Kuchnia kantońska
Słynąca z bogactwa świeżych produktów oraz delikatnych przypraw, kuchnia ta opiera się głównie na ryżu, a dania najczęściej przygotowywane są na woku, czyli specjalnej patelni, gdzie do ryżu dodaje się różne inne składniki (ryby, owoce morza i warzywa). Dużą popularnością cieszą się szybko smażone lub gotowane na parze dania wieprzowe bądź z kurczaka. Kuchnia kantońska słynie z zupy rybnej (海皇羹 hǎihuánggēng) i wieprzowiny w sosie słodko–kwaśnym (咕噜肉 gūlūròu), a także z zestawu lekkich przekąsek dim sum (点心 diǎnxin).
Istnieje także mnóstwo dań, które są popularne w całych Chinach, jak np. słynne pierożki jiaozi (饺子 jiǎozi), jeden ze stałych elementów obchodów Chińskiego Nowego Roku. Ich nadzienie różni się w zależności od regionu, najczęściej jest to jednak mięso z dodatkiem kapusty pekińskiej. Na chińskich straganach mieszkańcy uwielbiają zajadać się pikantnymi hot potami i zupą malatang (麻辣烫 málàtàng), w wielu miejscach można także znaleźć świńskie ryjki, a nawet pieczone owady i skorpiony.
Chińska kuchnia to prawdziwa mieszanina smaków i swojego rodzaju dziedzictwo różnorodnych kultur Państwa Środka. Bogactwo przypraw i składników sprawia, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Smacznego, lub jak to mówią Chińczycy, 慢慢吃 mànmànchī
![]() |
Obraz Pexels z Pixabay |
Lubisz oglądać, jak inny przyrządzają pyszne dania kuchni chińskiej. Koniecznie sprawdź Youtuberkę, która kręci swoje filmiki w niesamowitym, pełnym harmonii stylu. Nazywa się 李子柒 Liziqi - wcale nie dziwię się, że ma ponad 14 milionów subskrypcji. Jej filmy są perfekcyjne - https://www.youtube.com/channel/UCoC47do520os_4DBMEFGg4A. Jej Facebook to: https://www.facebook.com/cnliziqi
Współautorem tekstu jest Przemek, student sinologii.
Komentarze
Prześlij komentarz