Ciekawostki na temat Japonii

Gdybym zapytała losowej osoby, z czym kojarzy Japonię, w odpowiedzi na 100% pojawiłoby się coś o anime, sushi, typowa architektura. Jednak Japonia sama w sobie, choć znana z poukładanego i żyjącego w harmonii społeczeństwa, skrywa w sobie wiele tajemnic oraz rzeczy, które potrafią mile (i nie mile też) zaskoczyć. W całym kraju jest wystarczająco dużo ludzi, aby wszechobecna różnorodność potrafiła zaskoczyć nawet wieloletniego fana Kraju Kwitnącej Wiśni oraz samych Japończyków. Poniżej znajdziesz  kilka ciekawostek i faktów na temat Japonii - w taki sposób, aby mogli się o niej dowiedzieć czegoś ciekawego zarówno osoby obeznane z tym krajem i kulturą, jak i osoby, które Japonię kojarzą tylko z nazwy. 


Japonia - co warto wiedzieć?

1. Powierzchnia Japonii wynosi 377 972 km². Jest zatem niewiele większa od Polski (312 679 km²).

2. To kraj wyspiarski. Większość ludności żyje na czterech największych wyspach: Hokkaido, Honsiu, Kiusiu oraz Sikoku, które stanowią 97% obszaru lądowego. Oprócz nich, do Japonii przynależy jeszcze ponad 6800 mniejszych wysp.

3. Stolicą Japonii jest Tokio, które zamieszkuje blisko 14 milionów obywateli. To jedno z najbardziej zaludnionych miast na świecie, a w zasadzie aglomeracji. Dla porównania w Nowym Jorku mieszka ponad 8 milionów, a w Warszawie około 2 milionów ludzi. 

4. Japonia jest wyjątkowo górzystym krajem, aż 70% powierzchni stanowią góry. Wiąże się to z położeniem archipelagu w „Ognistym Pierścieniu Pacyfiku”, na styku czterech płyt tektonicznych. 

5. Znajduje się tam też dużo aktywnych wulkanów, a najwyższy z nich, Góra Fuji ma wysokość 3776m n.p.m. Wulkan ten na razie jest uśpiony, ale nie można wykluczyć jego aktywności w przyszłości.

6. Do głównych religii należą buddyzm oraz shintō. Shintō opiera się na japońskiej tradycji i jest religią, sięgającą początków państwa japońskiego. Wyznawcy shintō wierzą w bogów “kami”, czyli święte duchy, żyjące między ludźmi i przybierające postać wiatru, deszczu czy płodności. Buddyzm został sprowadzony do Japonii z Chin i Korei w VI wieku. 

7. Ustrój polityczny kraju to monarchia parlamentarna. Polega on również na systemie gabinetowo-parlamentarnym, gdzie cesarz, obecnie Naruhito, jest symbolem jedności państwa, a krajem zarządza dwuizbowy parlament.

8. Japonia jest trzecią co do wielkości gospodarką na świecie, zaraz po Stanach Zjednoczonych i Chinach.

9. Sportem narodowym kraju Kwitnącej Wiśni jest sumo, ale bardzo popularny jest również japoński baseball (野球 - yakyuu),  jego zasady są nieco inne niż w wersji amerykańskiej. 

10. Japończycy są długowieczni, przeciętna długość życia jest najwyższa na świecie i wynosi 84 lata. Przez długowieczność i ujemny przyrost naturalny Japonia ma duże problemy z rodzimym 'zusem' i przyszłość nie zapowiada się kolorowo.


Ciekawostki o Japonii

1. Ważnym wydarzeniem w Japonii jest hanami, czyli czas kwitnięcia wiśni (narodowego drzewa). Sezon kwitnienia rozpoczyna festiwal – Ume Hanami. Chociaż święto kojarzone jest z przemijaniem i kruchością ludzkiego życia, to jest głównie powodem do radości. W tym czasie wielu Japończyków gromadzi się wtedy na piknikach i spotkaniach, aby pod kwiatami wiśni cieszyć się własnym towarzystwem i dobrze spędzić czas. 

2. Słowo “przepraszam” w Japonii jest jednym z najczęściej używanych. Można je wyrazić aż 20 różnymi słowami, w zależności od sytuacji. Na przykład, gdy chcemy przykuć czyjąś uwagę i zacząć rozmowę, powiemy sumimasen (すみません), działające na tych samych zasadach co angielskie 'excuse me'. Gdy przepraszamy szefa za niewykonaną pracę powiemy mōshi wake arimasendeshita (申し訳ありませんでした), a gdy zapomimy przyjść na umówione spotkanie, powiemy do znajomego gomenasai (ごめんなさい).

3. W samym Tokio znajduje się więcej małych zwierząt niż małych dzieci. Ma na to wpływ kwestia ujemnego przyrostu naturalnego, która generuje wiele problemów społecznych. Japonki w większości nie chcą mieć dzieci, bo to oznacza koniec ich kariery.

4. W Japonii nie ma koszy na śmieci na ulicach. Chociaż kraj ten jest uważany za jeden z najczystszych na świecie, to wcale nie jest to główny powód. Jest tak od 1955 r., kiedy w Tokio miała miejsce seria zamachów terrorystycznych, a użyte bomby zostały ukryte właśnie w koszach na śmieci. Po tym wydarzeniu władze Japonii zdecydowały się o usunięciu koszy z przestrzeni publicznej. Japończycy również dbają, żeby nie zaśmiecać środowiska i wszystkie śmieci oraz puste opakowania zabierają ze sobą do domów. 

5. W małej miejscowości Kamikatsu, znajdującej się w południowo-wschodniej części Japonii, segreguje się śmieci aż na 45 frakcji. Oprócz tego, około 30% odpadów idzie na odpady organiczne. Ze względu na kwestie środowisko, miejscowość musiała zamknąć spalarnię i przestawić się na system recyklingu. Ale czy to oznacza, że Japonia jest EKO? Niestety nie, pakowanie w plastik jest normą. Ciasteczko w plastikowym woreczku włożone do kolejnego woreczka i następnie plastikowego opakowania - tak, to też Japonia.

6. W Japonii co roku dochodzi do około 1500 trzęsień ziemi.

7. W dużych japońskich miastach w godzinach szczytu na stacjach metra oraz peronach można dostrzec specjalnych pracowników. Ze względu na duże zatłoczenie środków transportu odpowiadają oni za to, aby odpowiednio “upchnąć” ludzi do środka, w ten sposób, aby nikomu nie stała się krzywda i aby nie doszło do opóźnienia pociągu. 

8. W Japonii dochodzi do tzw. adopcji dorosłego mężczyzny. Bardzo często dzieje się to w sytuacji, gdy właściciel firmy nie ma syna, któremu mógłby przekazać swój biznes, a więc adoptuje “kandydata”, który najbardziej odpowiada jego oczekiwaniom. 

9. W Kraju Kwitnącej Wiśni tatuaże to nadal kontrowersyjny temat. Wszystko dlatego, że nieodmiennie kojarzą się z Yakuzą –  japońską mafią, gdyż to jej członkowie mają w zwyczaju tatuować charakterystyczny wzór na całym ciele. Z tego też powodu, obcokrajowcy, którzy mogą pochwalić się pokaźnym kompletem tatuaży, często nie są wpuszczani do onsenów (japońskich łaźni) oraz na basen. Jednak owa niechęć powoli się zmienia, a sami Japończycy stają się bardziej otwarci. 

10. Zazwyczaj do onsenów koedukacyjnych nie wypuszcza się obcokrajowców. Niektórzy właściele takich miejsc swoją decyzję argumentują tym, że obcokrajowcy nie potrafią zachować się w onsenie i wchodzą do wody w bieliźnie, chociaż jest to zakazane.

11. W Japonii można zaobserwować zjawisko hikikomori, czyli bardzo silnej aspołeczności, charakteryzującej się chęcią odizolowania od prawdziwego świata. Po raz pierwszy zaobserwowano je w Japonii w latach 90. ubiegłego wieku. Najczęstszymi ofiarami hikikomori są młodzi mężczyźni, którzy nie są w stanie sprostać wygórowanym oczekiwaniom społeczeństwa. 

12. Kawiarnie z różnego rodzaju zwierzętami wywodzą się z Kraju Kwitnącej Wiśni. Najbardziej popularne są kocie kawiarnie, które od niedawna pojawiają się także w Europie. To miejsce, gdzie można wypić kawę, zjeść dobre ciasto i przede wszystkim spędzić czas razem z futrzastymi towarzyszami. Oprócz tego można odwiedzić także kawiarnie z jeżami, psami, sowami czy królikami.

13. W japońskich szkołach to uczniowie sprzątają po sobie klasy i całe budynki. Ma to uczyć dobrego wychowania oraz samodzielności od najmłodszych lat.


readmylist.wordpress.com

14. Lisy w Japonii są darzone wielkim szacunkiem, ponieważ według mitologii są symbolem mądrości oraz posiadaczami magicznych umiejętności. Istnieje nawet rezerwat lisi, czyli Miyagi Zao Fox Village. 

15. Japończycy są znani ze swojego zamiłowania do ryb i owoców morza.  Pewnie dlatego rynek Tsukiji w Tokio jest największym na świecie targiem rybnym. Ale czy to oznacza, że Japończycy jedzą tylko ryby? Nie, chociaż był okres w historii Japonii, gdy tak było. W okresie Edo nie było dostępu do  dób zza granicy i Japonia nie miała mięsa dla wszystkich obywateli, stąd zakazy spożywania mięsa. Teraz już wszystko jest dostępne, spożycie kurczaka rośnie, a ryb maleje.

16.  W Japonii bardzo popularne jest zbieranie i kolekcjonowanie owadów. 

17. Mnóstwo Japończyków, bez względu na zawód, ma własną wizytówkę (名刺 - meishi). Przy nadarzającej się okazji wręczają ją innym, obowiązkowo tekstem w stronę rozmówcy i dwoma rękami, co jest oznaką szacunku. 

18.  W Japonii sprzedaje się najdroższe melony na świecie - to królewskie melony yubari, warte nawet  10 tysięcy euro.

19.  Kiyomizu-dera to buddyjski kompleks świątynny w Kioto w Japonii, usytuowany na zboczach góry Otowa. Odgrywał on ważną rolę w historii Japonii przez ostatnie 1000 lat. Same budowle były wielokrotnie niszczone i odbudowywane. Dziś należą do najważniejszych obiektów dziedzictwa kulturowego w Azji.

20. W kulturze japońskiej istnieje niezwykle dziwny duch zwany Ashiarai Yashiki. Występuje on pod postacią wielkiej nogi, która przebija dach domu i każe się umyć.

21. Japończycy z Ishikawa Watanabe Laboratory, w ramach badania współpracy człowieka z robotami, stworzyli robota, z którym nie da się wygrać w “papier, kamień, nożyce”.

22. Papier, kamień nożyce to gra, która wywodzi się z Japonii i jest tam nazywana "Janken" lub "Jankenpon", czytamy "dzianken"

23. “Zupki chińskie”, chociaż nazwa na to nie wskazuje, zostały wymyślone przez Japończyka – Momofuku Ando, tuż po II wojnie światowej. Trafiły one na rynek w 1958 roku. 

24. Rekord największego irokeza (1,3 m) należy do Japończyka, Kazuhiro Watanabe, który przez 15 lat nie obcinał włosów, aby tego dokonać.

25. W Awazu Onsen w pobliżu Komatsu znajduje się najstarszy na świecie, wciąż funkcjonujący hotel założony w 717 roku. Hotel Hoshi Ryokan od 46 pokoleń jest własnością rodziny Hoshi.

26. Kongō Gumi (株式会社金剛組 Kabushiki-gaisha Kongō Gumi) to nieistniejące już japońskie rodzinne przedsiębiorstwo z branży budowlanej. Działało od 578 roku i było najdłużej działającą firmą na świecie (1428 lat). Niestety, w 2006 roku upadło z powodu poważnych problemów finansowych i zostało przejęte przez grupę budowlaną Takamatsu. 

27. Perkusista the Beatles – Ringo Starr wystąpił w jednej z japońskich reklam soku jabłkowego. To wszystko dlatego, że jego nazwisko w wolnym tłumaczeniu po japońsku oznacza “starte jabłko”.

28. Narodowe zwierzęta Japonii to bażant zielony i karp.

29. W Japonii pełnoletność osiąga się w wieku 20 lat. Obecnie trwają rozmowy na temat zmiany tego wieku na 18 lat. Jeśli japoński parlament zagłosuje za ową ustawą, wejdzie ona w życie w 2022 roku. 

30. Najwyższą budowlą w kraju jest Tokyo Skytree w Tokio - 634 metry. Powstała w 2012 roku.


31.  Tak samo jak Polacy, Japończycy swoje Święto Konstytucji obchodzą 3 maja.

32. W Japonii dzień dziecka przypada 5 maja. Chociaż obecnie jest to święto wszystkich dzieci, to na początku było świętem chłopców. Aby to uczcić, w domach ustawia się lalki przedstawiające samurajów oraz hełmy kabuto, a przed domami wiesza się kolorowe proporce w kształcie karpi. Według chińskich legend płynący pod prąd karp, dzięki swojej sile i wytrwałości, przemienił się w smoka. Właśnie tej wytrwałości i mocy życzy się chłopcom. 

33. Hadaka Matsuri to festiwal nagości, odbywający się w lutym. Co roku pojawia się na nim  tysiące Japończyków, zazwyczaj zasłaniających jedynie miejsca intymne. 

34. Kanamara Matsuri (かなまら祭り) to Festiwal Żelaznego Penisa. Obchodzony jest na początku kwietnia. Jego pochodzenie wywodzi się z legendy o demonie o ostrych zębach, który z zazdrości ukrył się wewnątrz miejsc intymnych kobiety, i aby nikt inny jej nie posiadł, kastrował kolejnych kandydatów. W końcu kobieta poprosiła o pomoc kowala, który wykuł dla niej penisa ze stali, na którym demon połamał sobie zęby. Święto to jest powodem do radości i towarzyszą mu modły o szczęśliwe małżeństwo czy poród. 

35. Japońskie filmy animowane (anime) to aż 60% wszystkich animowanych filmów na świecie. 

36. W Japonii znajdziemy prawie 130 szkół uczących podkładania głosu, w końcu zapotrzebowanie jest ogromne.


37. Japończycy, chociaż wydaje się to nieprawdopodobne, bo przecież Japonia = herbata, piją bardzo dużo kawy. Około 85% kawy produkowanej na Jamajce, trafia na rynek japoński.

38. Pośród japońskich sprzedawców rozwinął się niezwykły sposób radzenia sobie ze sklepowymi złodziejami. Mianowicie, rzucają w nich specjalnie przygotowanymi i leżącymi zawsze pod ręką balonami wypełnionymi farbą. W ten sposób rabusia naznaczonego farbą będzie dużo łatwiej namierzyć policji. Również sami policjanci strzelają z broni do paintballa w auta, które nie zatrzymały się do kontroli drogowej.

38. W Japonii, w dzielnicy Kabukicho można znaleźć bary, gdzie serwuje się kobiece mleko. Za cenę 2000 jenów (ok. 70 zł) można wypić shota, a za 5000 jenów - napić się bezpośrednio "z gwinta". 

39. Inemuri to japoński termin na urządzanie sobie drzemki w pracy. Jest to dość często spotykane, i niekiedy pochwalane, gdyż dowodzi to wielkiego wysiłku, jaki pracownik włożył w wykonaną pracę, oraz służy do zwiększenia wydajności pracowników. 

40. Japońska Godzilla po 61 latach od filmowego debiutu, w 2015 roku została oficjalnie obywatelem Japonii. Zameldowana jest w Shinjuku, dzielnicy Kabukicho. 

41. Kiedyś gejszami mogły być tylko Japonki. Obecnie mogą nimi zostać również cudzoziemki, chociaż jest to dla nich zdecydowanie trudniejsze. Gejsze często posługują się archaicznymi formami japońskiego oraz wymagane jest bezwzględne przywiązanie do tradycji. Sławne gejsze, pochodzące z zagranicy to na przykład Ibu (Ukraina), Juri (Peru) oraz Fukutarō (Rumunia).


42. Japonia ma najwyższy odsetek zachorowań na raka żołądka. Dzieje się tak ze względu na  sól zawartą w sosie sojowym.

43. Kuchnia japońska nie jest wcale taka zdrowa, jak się ją określa, a sushi nie jest fit. W zaprawie do ryżu jest sporo soli i... cukru. Japończcy lubią też boczek i inne tłuste mięsa. Kiedyś nie mieli do nich dostępu, potem były to produkty drogie, teraz mogą się nimi rozkoszować.

44. Japonia nie jest przyjazna weganom, nawet wegetarianom jest trudno, bo obecnie ryby są drogie.

45. Cesarz nie ma żadnej realnej władzy, odebrała mu ją konstytucja powojenna. Krajem zarządza dwuizbowy parlament, a cesarz odpowiada za bycie symbolem jedności i zgodności państwa oraz reprezentowanie go. Cesarz uważany był za boga do 1945, zrzekł się swojej boskości wraz z kapitulacją.

46. W Japonii psy często wozi się w wózkach, ubiera w miniaturowe ubranka, płaszcze, pelerynki… jednym słowem są rozpieszczane i traktowane niczym dzieci. 

47. Telefony komórkowe w Japonii mają wbudowane karty sim.

48. Większość japońskich telefonów czy samochodów nie trafia na rynek zagraniczny, produkuje się modele na rynek krajowy.

49. Ginza to jedna z najdroższych dzielnic w Tokio, kawałek ziemi kosztuje tam miliardy. Nie dziwi więc fakt, że rejestracja auta z Ginzy jest tak pożądana.

50. W Japonii znajduje się najstarszy, drewniany budynek na świecie, świątynia Horyu-ji.

 


Jak widać Japonia jest pełna niespodzianek i zapewne jest jeszcze wiele innych tematów, które zaskoczą nawet mnie. Czy dowiedziałeś się o niej czegoś nowego? A może nasuwa Ci się jakiś niespotykany fakt, którym chciałbyś się podzielić? Jeśli tak, napisz w komentarzu. Zapraszam Cię też do przeczytania tekstu o japońskich przesądach.


Współautorką jest Paulina Ciupak.

Komentarze

Popularne posty