Japońskie przesądy

Ludzie z całego świata mają zwyczaj ulegać różnego rodzaju przesądom i wierzeniom. Skąd one się biorą? Zazwyczaj swój początek biorą z mitologii, wierzeniach w bóstwa i wyższe siły nadprzyrodzone, które robią wszystko, aby utrudnić ludziom życie. Czarny kot przebiegający drogę? Pech. Przejście pod drabiną? Nieszczęście. Zbicie lustra? Też nieszczęście i to przez 7 lat! W Japonii przesądy działają na podobnej zasadzie jak w Polsce. W tym tekście chcę Ci przedstawić kilka takich przesądów. Zapraszam!

Szczęśliwe i nieszczęśliwe liczby w Japonii

Owiana złą sławą zachodnia 13 w Japonii przybiera postać liczby 4 - 四 (shi). Wszystko przez to, że brzmi tak samo jak 死 (shi), słowo oznaczające śmierć. Lęk przed ową liczbą jest spotęgowany do tego stopnia, że niekiedy w budynkach brakuje pięter czy pokoi oznaczonych tym numerem (zwłaszcza w placówkach medycznych). Nie powinno się dawać prezentów 4-częściowych, lecz składające się z 3 lub 5 elementów. Podobny, choć zdecydowanie mniejszy lęk wywołuje liczba 9 - 九 (ku), brzmiąca jak 苦 - cierpienie. Czwórka jest też pechowa w Wietnamie i Chinach.

To nie są jedyne liczby, na jakie trzeba uważać. W Japonii istnieje coś takiego jak 厄年 (yakudoshi)- lata katastrofy. Liczone są na podstawie japońskiego wieku, czyli od poczęcia, a nie od narodzin. Dla kobiety to wiek 33 lat, ponieważ brzmi jak 散々 (sanzan) - ciężki, trudny, a dla mężczyzn to wiek 42 lat, 死に (shi ni) - umrzeć. To tak zwane 大厄年 (daiyakudoshi), czyli lata najcięższe. Poza nimi kobiety muszą uważać również na 19 i 37 lat, a mężczyźni muszą się strzec 25 i 61 lat. 

Rodzice jako tragiczne ofiary przesądów

Wiele japońskich przesądów dotyczy rodziców, których przedwczesnej śmierci trzeba zapobiec. Na przykład, gdy zobaczy się jadący karawan, trzeba schować kciuki w pięści. Kciuk po japońsku to 親指 (oyayubi), co znaczy dosłownie rodzic-palec. Gdy się tego nie zrobi, rodziców w niedalekiej przyszłości ma spotkać śmierć. Ponadto nie należy nigdy nocą obcinać paznokci, gdyż można już nigdy więcej nie zobaczyć swoich rodzicieli. Bierze się to z dawnego przekonania, iż narzędzia tnące mogą przyciągać złe duchy i podczas owego aktu, między fragmentami paznokci tworzy się przejście dla złych istot. W Polsce, dla odmiany, w niektórych regionach istnieje przesąd, gdzie cięcie nożyczkami w niedzielę może przynieść pecha. 


www.azjatyckiejezyki.pl

Pech prześladujący nawet w nocy 

Istnieje również wiele innych reguł, na które należy zwracać uwagę przed zaśnięciem. Trzeba mieć się na baczności, aby nigdy nie spać z głową zwróconą na północ - gdyż ułożenie w ten sposób jest jednym z elementów buddyjskich ceremonii pogrzebowych. Nie wolno gwizdać po zachodzie słońca, gdyż może to przywołać węże oraz duchy. Zasypiając podczas burzy, trzeba pamiętać, aby zakryć brzuch, gdyż inaczej bóg burzy może ukraść pępek. I choć pająki widziane o poranku przynoszą szczęście, tak te wieczorne lepiej jak najszybciej pozbawić życia, ponieważ zwiastują nieszczęście.  

Przesądy dotyczące kobiet 

Przesądy o kobietach dotyczą głównie ciąży i menstruacji. Jeśli kobieta będzie myła włosy podczas miesiączki, umrze na palącą gorączkę. Aby przyspieszyć menstruację, powinna nawlec czerwoną nitkę na igłę i wbić w ścianę toalety, aby zaś ją opóźnić, powinna nadepnąć na trzy ziarna fasoli azuki. Znajdą się też przesądy dotyczące ciąży. Gdy w czasie jej trwania kobieta będzie sprzątać toaletę, urodzi jej się ładne dziecko. Jeśli zaś chce sprawić, aby obecna ciąża była ostatnią, musi nazwać dziecko imieniem, w którym użyję znaku 際  (kiwa) - dojść do kresu. 


A Ty w jakie przesądy wierzysz?

Współautorką tekstu jest Paulina Ciupak https://www.linkedin.com/in/paulina-ciupak-1184ab204/


Komentarze

Popularne posty