Boże Narodzenie w Japonii

 “Merii Kurisumasu!” - Boże Narodzenie w Japonii 

 Mimo że Japonia nie jest krajem chrześcijańskim, a Boże Narodzenie nie jest świętem narodowym, Japończycy wytworzyli własne tradycje i sposoby jego obchodzenia. 'Kurisumasu' to w Japonii święto świeckie, bez związku z religią, z której się wywodzi. 


https://www.jrailpass.com/blog/christmas-in-japan

W co wierzą Japończycy?

Skoro nie są chrześcijanami, co w Europie jest dość popularne, to w co wierzą w Japończycy? Zdecydowana większość obywateli kraju Kwitnącej Wiśni jest shintoistami lub buddystami, a najczęściej łączą te wiary w jedno. Japończycy nie lubią ograniczać swoich wierzeń do jednej religii, wielu czerpie inspirację z innych wierzeń - taki misz masz kulturowy :) Są wśród Japończyków chrześcijanie, a w samej Japonii nie brakuje kościołów.

Igor Ovsyannykov z Pixabay 

Święta - czas dla zakochanych

W Japonii Święta są raczej kojarzone z czasem dla zakochanych. Czas na spotkania rodzinne przypada na okres Nowego Roku, a Wigilia przypomina zachodnie Walentynki. Tego dnia pary wybierają się na randkę do restauracji (często trzeba wcześniej dokonać rezerwacji, ponieważ jest to popularny dzień na randki) czy spacer po mieście i oglądanie instalacji świetlnych.

Te ostatnie to ważny element japońskich świąt – w wielu miastach można napotkać naprawdę spektakularne instalacje, jedne z największych pojawiają się w okolicy tokijskiego Roppongi. Co ciekawe w ostatnich latach w tym celu wybierane są często bardziej ekologiczne światełka LED.

https://www.jrailpass.com/blog/christmas-in-japan

Prezenty - domena Nowego Roku

Kolejny ważny aspekt Świąt to oczywiście prezenty. W Japonii prezenty świąteczne mają mniejsze znaczenie niż w Polsce, ale często wręczają je sobie pary. Czas „prezentowy” to raczej okres celebracji Nowego Roku, kiedy to na przykład najmłodsi otrzymują kopertę z drobną sumą pieniędzy do dorosłych – rodziców, dziadków, znajomych rodziny. Takie pieniądze w kopercie to 'otoshidama'

Co jedzą Japończycy w Boże Narodzenie?

Mówiąc o tradycjach świątecznych nie można pominąć kwestii kulinarnej. Tu pojawia się najbardziej zaskakująca japońska tradycja, czyli smażony kurczak z sieci fast-food. Ponieważ popyt jest naprawdę duży, zamówienie na „kubełek kurczaka” często trzeba złożyć jeszcze przed świętami, a w ich trakcie przed fast-foodami można napotkać długie kolejki. Tradycja ta została zapoczątkowana w latach 70., dzięki udanej kampanii marketingowej sieci KFC!

Po daniu głównym przychodzi czas na deser, w przypadku Japonii jest to tzw. „kurisumasu ke-ki”, czyli dosłownie świąteczne ciasto – przeważnie lekkie, o charakterystycznej konsystencji przypominającej gąbkę, z bitą śmietaną i truskawkami.  Zwyczaj ten wywodzi się jeszcze z XX w. W 1922 r. cukiernia Fujiya reklamowała ciasto z kremem sloganem : „Kurisumasu ni keeki o tabemashou” („Zjedzmy ciasto na święta!”). Mamy tu więc kolejny przykład skutecznej reklamy. Ciasta są często pięknie udekorowane owocami, świętymi Mikołajami i innymi ozdobami. Obecnie dostępne są też inne smaki i rodzaje. Można powiedzieć, że świąteczne ciasto stanowi symbol dobrobytu Japonii po II Wojnie Światowej.

Photo: Korn Vitthayanukarun/Dreamstime

Świąteczne piosenki po japońsku

Na koniec pozostaje odrobina sztuki, a dokładniej muzyki. Tak jak w innych krajach, w Japonii odgrywa ona ważną rolę w budowaniu świątecznego klimatu. Znane na całym świecie świąteczne piosenki mają swoje japońskie odpowiedniki, ale powstają też oryginalne piosenki japońskie. Co ciekawe w okresie świąteczno-noworocznym w Japonii popularna jest IX symfonia Beethovena i jej końcowa część, czyli „Oda do radości” znana jako „daiku”.

Jak widać, Japonia znalazła własną – niekonwencjonalną –  metodę na świąteczne szaleństwo. Tak jak w wielu innych krajach i w Japonii powstały niespotykanie nigdzie indziej tradycje, które sprawiają, że obchodzenie tu Bożego Narodzenia jest jedynym w swoim rodzaju doświadczeniem.

Współautorką tego artykułu jest Hanna Kowal, studentka lingwistyki stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego - https://www.linkedin.com/in/hanna-kowal-0945711b8/

"Święta po japońsku" - Ebook

Napisałam ebooka o świętach w Japonii, znajdziesz w nim słownictwo świąteczne, kanji w tematyce świąt, gramatykę, różne ćwiczenia i listę świetnych japońskich piosenek. Kupisz go TUTAJ: https://azjatyckiejezyki.pl/




Komentarze

Popularne posty