Boże Narodzenie w Wietnamie i w Tajlandii

W 2015 roku, gdy byłam na stypendium w Wietnamie miałam okazję spędzić tam święta Bożego Narodzenia. Czy był klimat świąt? Zdecydowanie! Dekoracji wiele, ludzi tłum. Jednak sama atmosfera zupełnie inna niż w Polsce. W Tajlandii byłam tuż po świętach i nie było po nich śladu, nawet jednej choinki w centrum handlowym, a był początek stycznia. Jak to możliwe? Zapraszam Cię do przeczytania krótkiego artykułu u świętach w Wietnamie i Tajlandii.

https://www.thaizer.com/culture-etiquette/do-they-celebrate-christmas-in-thailand/

W co wierzą Wietnamczycy? W co wierzą Tajowie?

Wietnamczycy przede wszystkim wyznają wiarę w duchy przodków, domowe ołtarzyki są normą w całym kraju, nie tylko w domach, ale też w miejscach pracy. Jednocześnie według oficjalnych danych 50% Wietnamczyków to buddyści, ok. 20% nie wyznaje żadnej wiary, 10% to chrześcijanie, do tego dochodzą tradycyjne religie plemienne i mniejsze wyznania. Można więc stwierdzić, że Wietnam jest jednym z bardziej katolickich krajów tego regionu, bo 10% z ponad 80 mln to wcale nie tak mało. Kościoły w Wietnamie są, a więc i święta są obecne, ale nie w takim wymiarze jak święta wietnamskie i tradycje też nie są zbliżone do naszych, polskich. 

Tajowie to w ponad 90% buddyści, nie brakuje też muzułmanów, którzy napływają głównie z Malezji czy Indonezji. Co z chrześcijaństwem? Jest zdecydowaną mniejszością, kościołów jest niewiele, ale wyróżnia się 11 diecezji.  Wciąż jednak 350 tysięcy osób na prawie 70 mln mieszkańców to niewiele, żeby święta stały się popularne w wymiarze religijnym.

Obraz Sasin Tipchai z Pixabay 

Święta da turystów

Chociaż obecnie podróżowanie jest nieco ograniczone, trzeba pamiętać, że grudzień to jeden popularniejszych miesięcy wśród turystów wybierających się do Tajlandii czy Wietnamu. Pogoda jest wtedy przyjemna, a możliwość wzięcia dłuższego urlopu na okres świąt dodatkowo zachęca do podróży. Skoro do kraju przyjeżdża sporo turystów z krajów katolickich, Tajowie i Wietnamczycy, zwłaszcza w dużych miastach czy kurortach uwzględniają to w swojej ofercie, a także przygotowują specjalne dekoracje.

http://www.vietnamadvisors.com/5-reasons-to-love-a-vietnamese-christmas/

Dekoracje świąteczne na bogato

Chociaż i Tajlandia, i Wietnam to kraje, gdzie święta nie są bardzo popularne, dużo, na bogato i komercyjnie to zdecydowanie dobre określenia na to, co dzieje się w centrach handlowych, na ulicach, hotelach. Dekoracje są zrobione z przepychem, ale jak szybko się pojawiają, tak szybko znikają. W Polsce dekoracje świąteczne w miastach możemy zobaczyć już w połowie listopada i towarzysza nam aż do lutego. W Tajlandii i Wietnamie dekoracje na ulicach pojawiają się tuz przed świętami i niedługo potem znikają, a w ich miejsce pojawiają się dekoracje noworoczne. Warto też podkreślić, że świąteczne ozdoby są raczej popularne w dużych miastach czy miejscowościach turystycznych, w wioskach nie.

https://vietnamcheappackages.com/travel-news/christmas-in-vietnam.html

Świąteczne potrawy

Tajowie w restauracjach czy barach hotelowych są nastawieni na świętujących turystów i przygotowują specjalne rynki czy potrawy na wzór zachodnich. Nie ma jednak żadnej specjalnej tradycji, jak na przykład kurczak z KFC w Japonii. W Wietnamie ze względu na silne wpływy francuskie, na południu popularny jest deser czekoladowy 'bûche de Noel”. Co jedzą Wietnamczycy wyznający wiarę katolicką. W tym wypadku też odczuwa się silne wpływy francuskie. Dania opierają się na wykwintnych składikach jak np. ostrygi.

https://qz.com/838503/buche-de-noel-the-colonial-legacy-of-frances-most-popular-christmas-cake/


Świąteczne tradycje

Tajlandia nie ma specjalnych tradycji na święta, poza przystrajaniem różnych figur w czapki Mikołaja czy dzwoneczki, dotyczy to również figur w świątyniach buddyjskich. Skąd wynika takie podejście? Tajowie lubią dzielić się radością, kochają spotkania rodzinne, a z tym kojarzą się święta Bożego Narodzenia. Dlaczego więc nie dzielić się nią ze wszystkimi, niezależnie od ich przekonań? W Wietnamie ze względu na większy odsetek chrześcijaństwa, w kościołach popularne są msze z koncertami kolęd, w dużych miastach ustawia się szopkę. Jednak największą atrakcją Wietnamu jest parada 24 grudnia wieczorem. Tysiące ludzi w przebraniach Mikołajów, śnieżynek, elfów, wyjeżdża na ulicę, by świętować. Miasto jest zakorkowane, a do centrum nie da się dojechać taksówką. Czyste szaleństwo! W Tajlandii też odbywają się parady, można zrobić sobie zdjęcie z Mikołajem, ale skala tych imprez jest nieco mniejsza.

Chcesz poznać świąteczne słownictwo po tajsku lub wietnamsku? Ściągnij PDF z listą słówek, którą stworzyłam. Możesz też pobrać listę polskich słów stworzonych dla Wietnamczyków.

Świąteczne słownictwo - wietnamski

Świąteczne słownictwo - tajski

Świąteczne słownictwo - polski

Jednocześnie zapraszam do wsparcia akcji charytatywnej – Ebook „Święta po japońsku” za wpłatę na szczytny cel. Więcej informacji tutaj.


Komentarze

Popularne posty