Nazwy miesięcy w języku tajskim

Język tajski może nie ma najłatwiejszego systemu pisma, ale nie można mu odmówić logiki. Jest naprawdę poukładany. Zwłaszcza, gdy mówimy o słownictwie, o czym można przekonać się analizując nazwy miesięcy. Ich nauka w języku tajskim jest całkiem przyjemna, zupełnie inna niż w angielskim.

Jakie są zasady tworzenia nazw miesięcy w języku tajskim?

Zacznijmy od końcówek, układających się w logiczną całość: 

- คม - kom - do miesięcy, które mają 31 dni.
- ยน - jon - do miesięcy, które mają 30 dni.

Wyjątkiem jest oczywiście luty, który ma 28/29 dni i ten kończy się na: พันธ์ - pan.
To już sporo ułatwia w nauce. Znając powyższą zasadę, łatwiej jest zapamiętać nazwy. 

Kolejna kwestia - skróty. Zawsze zaczynają się od pierwszej litery nazwy miesiąca i kończą w zależności od końcówki na ค - k lub ย - j. Skrótów używa się bardzo często, dlatego warto je znać.

Przed nazwą miesiąca często dodaje się wyraz เดือน - dyan - oznacza on po prostu 'miesiąc'.

Przy okazji miesięcy, chcę jeszcze wspomnieć o latach w języku tajskim, które mogą być zapisywane tak: พ.ศ. ( czyt. poso) oraz ค.ศ (czyt. koso).  Rozwinięcie pierwszego skrótu to: พุทธศักราช - puttasakaraat, a drugiego คริสต์ศักราช - krissakarat. Pierwszy odnosi się do lat buddyjskich, a drugi do kalendarza gregoriańskiego. Teraz mamy 2017 ค.ศ, a jednocześnie 2560 พ.ศ. Więcej o latach w systemie tajskim przeczytasz tutaj.

Poniżej prezentuję tabelkę: miesiące w języku tajskim. Znajdziesz w niej nazwę napisaną w znakach, skrót oraz transkrypcję.


Komentarze

Prześlij komentarz