Tradycyjne stroje - Arabia Saudyjska

Kolejną część cyklu 'tradycyjne stroje' poświęcę ubraniom muzułmańskim. Oczywiście jest wiele różnych nakryć głowy, sukienek i turbanów, jednak charakteryzują się one jedną wspólną cechą, najlepiej żeby zakrywały jak najwięcej. W przypadku mężczyzn w Arabii Saudyjskiej najczęściej jest to biała długa szata plus kolorowa chusta. Z pewnością istnieją jakieś zasady, co do kolorów chust, których należy przestrzegać, ale ja niestety nie jestem specjalistką w tym temacie. W przypadku kobiet najczęściej jest to czarna szata(oczywiście nie we wszystkich krajach muzułmańskich), która albo posiada otwór tylko na oczy, albo odsłania całą twarz. Dodatkowo jeśli chodzi o inne części garderoby to z licznych artykułów wynika, że pod wierzchnią częścią ubrania bogatsze muzułmanki noszą stroje od znanych projektantów. Jednak ze względu na pewne reguły wpisane w tradycje tych krajów, w miejscach publicznych nie mogą obnażać części swojego ciała. Muzułmanie ściśle przestrzegają swoich zasad, które jest mi bardzo trudno zrozumieć. Jestem kobietą i nie potrafię zaakceptować poglądu muzułmanów na miejsce kobiet w świecie, ich przeznaczenie i traktowanie. Mógłby odezwać się w mnie 'syndrom modelek', które zawsze na pokazach mody, mówią o tym jak bardzo chciałyby zbawić świat i ratować zwierzęta;P Ale po pierwsze nie jestem modelką, a po drugie jestem bardziej realistką niż optymistką i pomimo tego, że takie traktowanie kobiet jest dla mnie absolutnie nie do zaakceptowania, świata i poglądów ludzkich nie zmienię, mogę się jedynie podzielić z wami moją refleksją na temat tego kręgu kulturowego. Nie będę jednak krytykować ich podejścia do życia, bo jeszcze dosięgnie mnie kara fanatyków Islamu... Skończyłam mój wywód, a teraz zapraszam do oglądania galerii i dokumentu na temat Islamu.


Komentarze

  1. Na początek pragnę zaznaczyć - nie jestem muzułmanką. Być może tylko jeszcze. Tak - jestem kobietą.

    Islam traktuje kobiety w sposób szczególny. Dla ludzi nie rozumiejących tematu jest to... Dziwne? Uwłaczające kobiecej godności? Ograniczające wolność? Nie. Tak nie jest. Kobieta jest ważnym elementem społeczności i rodziny. Dlatego właśnie kobiety nie mogą pokazywać swoich wdzięków. Niestety mężczyźni są inaczej skonstruowani. Widok pięknej kobiety rozbudza ich żądze. To jest złe. Kobieta to nie przedmiot. Kobieta powinna być oceniana nie według swojego wyglądu, ale według tego jaka jest. Powinna być piękną, ponętną, namiętną kochanką tylko dla swojego mężczyzny. Dla reszty świata powinna być pięknym człowiekiem. Zachód uprzedmiotowił kobietę. Wolno nam wszystko, a zwłaszcza dobrze wyglądać i kusić mężczyzn, sprawiać im przyjemność widokiem swoich ciał. Dla mnie jako kobiety właśnie to ogranicza wolność. Lubię się ładnie ubrać, ale tak, żeby nie prowokować. W domu, przy kolacji przy świecach mogę być tygrysicą. Dla mojego męża. Pragnę jego pożądania. Tylko jego. Zakrywające ciało stroje kobiet muzułmańskich są stworzone po to, by miały szacunek mężczyzn na jaki zasługują. Muzułmanie żyją ściśle według zasad swojej religii. Wyznaczają one granice, w obrębie których powinno się postępować, aby móc o sobie powiedzieć, że żyje się moralnie, dobrze, że jest się wiernym swoim wartością. Zachód dawno zatracił się, tradycja straciła na znaczeniu, została skomercjalizowana, a wartości uprzedmiotowione. Czy naprawdę tak wygląda świat ten dobry i właściwy? Czy może powinniśmy zwrócić się ku naszym braciom w Islamie i z nich czerpać wiedzę, jak nie stracić ducha? A na marginesie - zunifikowane stroje muzułmańskie mają też jeszcze jedną zaletę. Nikt nie jest oceniany według tego, czy nosi modne, eleganckie, drogie ubrania. Nikt nie jest oceniany według tego jak sie ubiera. Nie tworzą się sztuczne podziały. To jest idealna "okryjbida", żeby nikt nie czuł się gorszy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak nie chcesz, to nie pokazuj ciała, Twoja sprawa. Problem Islamu polega na tym, że ich kobiety nie mają wyboru co do tego czy chcą kusić czy nie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz