Pada pada śnieg!

Na początku muszę was przeprosić za chwilowy zastój, ale borykam się z problemami sprzętowymi. Ponieważ wyjątkowo wcześniej skończyłam zajęcia postanowiłam nadrobić zaległości. Skoro mamy już prawie połowę Grudnia, przyszła pora na biały puch. 


Gdy tylko spadł pierwszy śnieg, pomyślałam, ze tak ważnego zjawiska atmosferycznego nie mogę pominąć. Stworzyłam więc tabelkę ze śniegiem w roli głównej. Także teraz, gdy w Poznaniu nie chce przestać padać choćby na chwilę, okazała się ona świetną podstawą do nowego wpisu. Zaczniemy jednak od kilku ciekawych informacji na temat śniegu.
  • Może słyszeliście już o tym, a może nie, ale Eskimosi mają wiele określeń na śnieg. Oczywiście chodzi tutaj o nazwy dla konkretnych rodzajów śniegu. Mam dla was link do listy prawie 100 określeń na biały puch: http://www.mendosa.com/snow.html
  • Chociaż nie jesteśmy wstanie zauważyć tego gołym okiem, naukowcy twierdzą, że nie ma dwóch takich samych płatków śniegu. Muszę jednak zaznaczyć, że nie wszyscy zgadzają się z tym poglądem.
  • Ponieważ mieszkamy w Polsce, w kraju wręcz nieprzewidywalnym, śniegu możemy spodziewać się już na początku października, a ostatni możemy pożegnać w połowie kwietnia. 
  • Dla kierowców śnieg jest udręką, dla dzieci zabawą, dla Inuitów - Eskimosów jest budulcem wykorzystywanym podczas budowy domu - igloo. Oczywiście pod warstwą śniegu mają porządny stelaż i masę zwierzęcych skór. 
  • Bałwan to popularny na całym świecie śniegowy stwór. A wy już ulepiliście w tym roku bałwana? Ja jeszcze nie ale mam taki zamiar... Po za tym wpadałam na kolejny pomysł na wpis!




  • Każdego roku w lutym w Sapporo (Japonia) organizuje się Yuki Matsuri - festiwal śniegu, podczas którego uczestnicy rzeźbią w śniegu różnego rodzaju budowle, których wysokość sięga nawet kilkunastu metrów
さっぽろ雪まつり    Sapporo Snow festiwal


  • Również w Harbin na Północny Chin organizuje się podobny festiwal - Harbin International Ice and Snow Sculpture Festival中国哈冰雪

  •  Oczywiście w Europie śnieg nie jest rzadkim zjawiskiem. Istnieją jednak miejsca na ziemi, w których nie ma śniegu, a jego opady są czymś niezwykłym. Do tej grupy zalicza się oczywiście większość krajów Afryki, nie wliczając terenów położonym kilka tysięcy metrów nad poziomem morza, gdzie śnieg jest czymś naturalnym. Również na ternach Azji Południowej i Południowo-Wschodniej, Oceanii, Ameryki Środkowej i Południowej nie odnajdziecie śniegu.

Gdy już znudzi nam się jesień, czekamy na śnieg. Pierwszy biały wprawia nas w dobry nastrój. Jednakże po kilku dniach staje się uciążliwy. Przyszło nam żyć w takim klimacie więc albo możemy zwiewać gdzieś gdzie jest cieplej albo możemy liczyć na to, że śnieg okaże się łaskawy i za nie całe dwa tygodnie będzie biało! Tego wam życzę! 
A teraz śnieg w 45 językach

Język
Zapis
Transkrypcja
Afrikaanas
saneeu
sniju
Angielski
snow
snoł
Arabski
ثلج
felydż
Białoruski
снег
snieh
Bułgarski
сняг
snyag
Chiński
szuie
Chorwacki
snijeg
snijeg
Czeski
sníh
snih
Duński
sne
sne
Esperanto
neĝo
nego
Estoński
lumi
lumi
Filipiński
niyebe
nijebe
Fiński
lumi
lumi
Francuski
neige
neż
Grecki
χιόνι
chioni
Hebrajski
שלג
szeleg
Hindi
हिम
hima
Hiszpański
nieve
njewe
Holenderski
sneeuw
sneł
Indonezyjski
salju
salju
Islandzki
snjór
snjor
Japoński
juki
Koreański
nun
Laotański
ຫິມະ
hima
Litewski
sniegas
aniegas
Łotewski
sniegs
sniegs
Macedoński
снег
sneg
Malajski
salji
salii
Niemiecki
schnee
szni
Norweski
snø
sno
Polski
śnieg

Portugalski
neve
newi
Rosyjski
снег
snieg
Rumuński
zăpadă
zapada
Serbski
снег
sneg
Słowacki
sneh
snih
Słoweński
sneg
sneg
Suahili
theluji
thelui
Szwedzki
snö
snoo
Tajski
หิมะ
hima
Turecki
kar
kar
Ukraiński
сніг
snih
Węgierski
ho
Wietnamski
tuyết
tujet
Włoski
neve
newe

I muzyka oczywiście!



Teraz biegnijcie na sanki! 

Komentarze