Ślimaczki - czyli tajskie znaczki

Tajskiego uczę się od roku, ale już teraz wiem, że do najprostszych języków zaliczyć go nie można, co prawda gramatyka nie jest zbyt skomplikowana, słowotwórstwo też jest bardzo proste, ale  pismo, tak tajskie pismo jest tak skomplikowane, że rok żeby to ogarnąć to mało! Co prawda liczba wszystkich znaków nie sięga nawet  100, ale zasady ich łączenia i liczne wyjątki bardzo komplikują naukę..

Na samym początku "kursu tajskiego" zacznę od spółgłosek. Oczywiście nie będę zagłębiać się w liczne niuanse, ani zasady łączenia czy tonalność... Nie chce by ilość informacji was zniechęciła. Lecz ciekawość nowego języka podsyciła chęć do nauki tajskiego. Pokaże wam jednak,jak znaczki owe wyglądają, jak je czytamy i w jaki sposób zapisujemy. Czyli to co fani azjatyckich języków lubią najbardziej - krzaczki. Ale bez obawy w zapisie są banalne. Ponieważ, nie każdy posiada zainstalowaną czcionkę tajską, umieszczam spis 44 spółgłosek w raz z czytaniami, w postaci obrazka.źródło: www.omniglot.com


Ponieważ tajski alfabet jest specyficzny, nie czytamy pojedynczych dźwięków, a całe wyrazy reprezentujące dany znak. Jak widać powyżej każdy znak zaprezentowany jest z przykładem wyrazu, która zaczyna się od danego dźwięku i jest połączony z samogłoską "o" (wyjątkiem jest samo "o", ale to dłuższa i niezbyt jasna historia) . Natomiast w nawiasie znajduje się tłumaczenie na angielski. Żeby ułatwić odczytanie tych znaków  umieszczam filmik z wymową, oraz przyjemną pioseneczkę, aby alfabet był jeszcze bardziej kolorowy.

 


Zapis.... Ponieważ nie mogłam znaleźć poradnika, który byłby przejrzysty i prosty, a nagranie filmiku z powodu braku odpowiedniego sprzętu nie jest możliwe, przekazuje wam link do strony, na której znajdują się lekcje pisania po tajsku. Mam nadzieję, że wam to pomoże, a ja w miarę możliwości postaram się stworzyć coś ogólnodostępnego.

http://www.learningthai.com/learn-to-write-thai/index.php

Komentarze