'Tradycyjne stroje' - Mongolia

Muszę przyznać, że mongolska kultura bardzo mnie wciągnęła odkąd przygotowywałam lekcję języka mongolskiego. Dlatego cotygodniowy cykl 'tradycyjne stroje' poświęcę właśnie strojom z tego kraju... Zanim jednak przejdziemy do dzisiejszej galerii, chciałabym wspomnieć o kilku istotnych sprawach związanych z kulturą tego kraju. Jeśli oglądaliście film 'Gorzkie Eldorado', to z pewnością wiecie już co nieco o życiu Mongołów. Ponieważ film skupia się głownie na dzisiejszym rozwoju i problemach tego kraju, ja chciałam wspomnieć o tradycji, która ku mojemu rozżaleniu została pominięta.


Zacznę od tego, co każde dziecko wie, a więc od jurt, w których mieszkają Mongołowie. Jurty  to domy koczowników, które łatwo się rozstawia i składa, gdy jest taka potrzeba. W związku z tym, koczownicy mogą wędrować. Wędrowne życie jest ściśle związane nie tylko z kulturą, ale położeniem kraju. Rozległe stepy i pustynia Gobi nie sprzyja bowiem hodowaniu zwierząt, którym się zajmują. Wspominając o Mongolii nie można pominąć jej historii i słynnego wodza Czyngis-chan, który stworzył największe w historii świata imperium mongolskie, oczywiście zaraz po Królestwie Wielkiej Brytanii.

Jeśli chodzi o życie codzienne, to Mongołowie upodobali sobie wolność, a rozległe tereny tego kraju sprzyjają takiemu poczuciu wolności. Oczywiście jak każdy naród przestrzegają pewnych zasad, które wpajane są im od dziecka. Przede wszystkim miejsce kobiety i mężczyzny w świecie(tego chyba nie muszę tłumaczyć...) Ponadto duży wpływ na kulturę ma Buddyzm, który jest 'religią' dominującą. Wiara w reinkarnację nakazuje im, życie zgodnie z naturą. A zwierzęta, traktuje się nie tylko jako pokarm czy źródło utrzymania, ale również jako członków rodziny. Oczywiście wierzenia Mongołów nie ograniczają się tylko do typowo buddyjskich praktyk. Wciąż popularny szamanizm przyniósł ze sobą wiele zabobonów takich jak: nie nadeptywanie progu podczas wychodzenia czy wchodzenia do jurty.... Mongolska kultura obfituje w tego typu przesądy, o których możecie przeczytać tutaj.

Myślę, że te informacje w pigułce, okażą się interesujące i sami zainteresujecie się kulturą tego kraju. A teraz zapraszam do oglądania tradycyjnych strojów mongolskich. Oczywiście te bardziej wyszukane z wysokimi kapeluszami pochodzą ze średniowiecza.


Komentarze