'Tradycyjne stroje' - Papua Nowa Gwinea

Lekcja hiszpańskiego była inspiracją do poświęcenia dzisiejszego wpisu tradycyjnym strojom Kolumbii, ale szukając zdjęć pasujących do tego tematu, trafiłam na zdjęcie, które diametralnie zmieniło moje dzisiejsze plany! Nie będzie to Kolumbia, a Papua Nowa Gwinea! Jak zwykle zacznę od kilku istotnych faktów odnośnie tego kraju. Gorąco polecam, bo będzie ciekawie!
To właśnie jest zdjęcie, które mnie zainspirowało. Zastanawiam się tylko jak ten pan radzi sobie z katarem;P

  • Papua Nowa Gwinea, to państwo w Oceanii, obejmujące prawie 3 tysiące wysp i wysepek (oczywiście większość kraju znajduje się na wyspie Nowa Gwinea, którą w większej połowie zajmuje Indonezja.
  • Wyspiarstwo kraju jest główną przyczyną zróżnicowania językowego, wyróżnia się tam ok. 800 różnych języków.
  • Językiem urzędowym jest angielski, oraz 'tok pisim' i 'hiri montu' (są to tak zwane kreole, czyli języki miejscowe wymieszane z językami kolonialistów).
  • Papua Nowa Gwinea jest monarchią konstytucyjną, a głową państwa jest królowa Elżbieta II.
  • Większość społeczeństwa to chrześcijanie, w tym ponad 60% to protestanci, jednak tradycyjne kulty i animizm, nadal istnieją na terenie tego kraju.
  • Większość ludzi zajmuje się uprawą ziemi.
  • Położenie geograficzne nie ułatwia życia mieszkańcom, narażeni są na tsunami, wybuchy wulkanów i liczne trzęsienia ziemi.


  • Wyspy tego kraju zamieszkuje wiele różnych plemion, w tym plemię Meków, którzy według sprawdzonego źródła, mają bardzo ciekawe, a zarazem dziwne tradycje. O ile inicjacja chłopców, czy wykupywanie panny młodej oraz oddzielne chaty dla mężczyzn i kobiet, są popularne w wielu kulturach, to fakt, że kobiety karmią piersią świnie jest absolutnie niezrozumiały. Ponadto Mekowie wierzą w demony, które sprowadzają choroby, w tym miedzy innymi Malarię, którą nie trudno jest się zarazić w tak ciepłym i wilgotnym klimacie.
  • Również plemię Kombai, wzbudza wiele kontrowersji. Oczywiście wiele źródeł podaje, że kanibalizm, który był częścią ich kultury, nie jest już praktykowany. Z drugiej strony, trudno jest przybyszom z zewnątrz zdobyć 100 % wiedzę na temat tej kultury. Dla ciekawskich kilka faktów na temat tego plemienia i link do dokumentu:
   - wierzą w demony i czarownice;
   - męski strój tradycyjny ogranicza się do nakładki na przyrodzenie;
   - żyją w głębi dżungli, więc dostęp na ich tereny jest ograniczony;
   - kiedyś żywili się ludzkim mięsem, teraz robakami...

więcej na ten temat znajdziecie tutaj i tutaj:
http://www.youtube.com/watch?v=wgDu0z_3NvI
  Troszkę się dzisiaj rozpisałam, pora więc na galerię tradycyjnych strojów z terenów Papui Nowej Gwinei.Karol wtargnął w kadr!Dla osób spragnionych wiedzy, dokument Camilli Anderson:

Komentarze