Tajskie "The Crown", czyli tajska rodzina królewska

Tajska rodzina królewska, w porównaniu do żyjących w świetle lamp brytyjskich monarchów, dba o zachowanie prywatności. Prawo w Tajlandii surowo zabrania obywatelom i lokalnej prasie obrażania rodziny królewskiej oraz rozgłaszania nieprzyzwoitych informacji na jej temat (grozi za to nawet kara śmierci). Z powodu tych restrykcji, niewiele wiemy na temat tajskiej monarchii, lecz na szczęście do mediów od czasu do czasu docierają wieści, które w mniejszym bądź większym stopniu odsłaniają życie tajskiej rodziny królewskiej. Zanim udasz się do Tajlandii, powinieneś zaznajomić się z tymi informacjami, ponieważ ignorancja może nieść ze sobą poważne konsekwencje, również prawne. Ponieważ i ja chciałabym odwiedzić kiedyś Tajlandię, a nie chcę tym tekstem narazić się rodzinie królewskiej, chciałabym podkreślić, że podane poniżej informacje pochodzą z Internetu i nie są moją prywatną opinią na temat rodziny królewskiej z Tajlandii ;).

https://lh3.googleusercontent.com/apUqOD__pIN_gApe6koAyujs97kg2Pbm1c60HBzhwS_cNiDsyIZSrd-2-0MtmPaP1aeJpjCYfh9GSrra896_AHRfUva02JO3B-gc2KEt9p7t7Huf9IBejhYtcVGmhaeucJnsxPM

(https://pl.pinterest.com/pin/479633429035699757/)

Tajemnicze okoliczności towarzyszące śmierci króla Rama VIII

Ananda Mahidol (Rama VIII) był piątym władcą Tajlandii z dynastii Chakri. Tron objął w bardzo młodym wieku – kiedy miał jedynie 10 lat. Niestety, rządy Rama VIII nie trwały długo z powodu jego śmierci, która była owiana tajemnicą. Początkowo uważano, że król przypadkowo postrzelił się pistoletem i że był to po prostu nieszczęśliwy wypadek. Gdy ciało zostało znalezione, leżało płasko na plecach w królewskim łożu. Zgodnie z pierwotną wersją wydarzeń król prawdopodobnie chwycił lewą ręką pistolet i przypadkowo postrzelił się w tył głowy. Jednakże okazuje się ta teoria może mijać się z prawdą. Po pierwsze, król był praworęczny, a po drugie, nie miał założonych okularów podczas tego tragicznego wydarzenia, a bez nich prawie nic nie widział. Jeszcze większą kontrowersję wzbudza fakt, że przed śmiercią Ananda Mahidola, zjawił się u niego jego brat Bhumibol Adulyadej, a strzał z pistoletu usłyszano 20 minut później. Winą za tą tragedię obarczono królewski personel i dwóch pracowników zostało skazanych na śmierć. Prawdziwe okoliczności towarzyszące śmierci Ramy VIII do tej pory nie zostały w pełni wyjaśnione, a jego brat nigdy nie wyjawił, co naprawdę wydarzyło się tamtego dnia. Co ciekawe, nigdy nie wierzył on w winę skazanej służby królewskiej. Po tym wydarzeniu Bhumibol Adulyadej, król Rama IX, przejął władzę w Tajlandii.

Tajemnicze śmierci w dynastii Chakri

Obecny król Tajlandii to 10 władca z dynastii Chakri, ale jego pozycja wcale nie musiała tak wyglądać. O ile japońska rodzina królewska uważana jest za najdłużej panującą na świecie i sukcesja przebiegała płynnie, to w Tajlandii wyglądało to nieco inaczej. Dynastia Chakri ma swój początek w 1782 roku. Ananda Mahidol, umarł od strzału w głowę, jego poprzednik, Rama VII stracił władzę absolutną i abdykował w 1935 roku, wyjechał za granicę i tam umarł. Znowu poprzednik Ramy VII też nie miał łatwego życia, Rama VI chociaż miał 4 żony i teoretycznie doczekał jednego potomka, to nie zobaczył córki, bo umarł w niewyjaśnionych okolicznościach w noc jej narodzin. Możliwe, że też dostał ataku serca jak jego następca, żył niespełna 40 lat. Rama V umarł z przyczyn naturalnych, ale chcę o nim wspomnieć, bo... miał 4 żony, 33 oficjalnych dzieci i w sumie ponad 100 (razem z dziećmi od konkubin). Gdyby w 1935 roku Rama VII nie abdykował, to brat Bhumibola Adulyadeja nie przejąłby władzy, która potem trafiła w jego ręce. Jak to się stało, że władza trafiła do Ananda Mahidola skoro było wielu innych kandydatów do tronu? On po prostu wydał się najbardziej odpowiedni, a może już wtedy upatrywano na władcę Bhumibola Adulyadeja, który urodził się i wychował w Cambridge i był niezwykle inteligentnym człowiekiem. Kto wie? 

Półbóg czy król Rama IX?

Bez wątpienia królowa Elżbieta II to ikona. Pomimo że jest ona najdłużej panującą głową państwa na świecie, długo tę pozycję zajmował właśnie Bhumibol Adulyadej. Król Rama IX, nie tylko był adorowany przez swoich podwładnych, ale również miał ogromną władzę, mimo że tę oficjalną ograniczała mu konstytucja. Przez wielu był nazywanym półbogiem, a niektórzy zwali go nawet bogiem. 

https://lh4.googleusercontent.com/iYJPbJQ9zoGN5Xu1x4JmbrHkZ1oQGOdzPKuUzI7sMVcqqp_toM_9w6ykrGeHjYRbaMYIqL5XM_qUgkXLkyZs3ctMbeBWj1DLsd68PTqHGcjijCdvcN7CiCU9jjTQekrXiz6XJoU

https://pl.pinterest.com/pin/446771225507089566/


Jego władza była mocno ograniczona z powodu ustroju konstytucyjnego, jak również ogromnej władzy jaką miało i ma wojsko. Król pomógł w rozwiązaniu konfliktów i przeprowadzeniu transformacji Tajlandii do prawdziwie demokratycznego kraju, czym pozyskał szacunek swoich poddanych oraz autorytet na świecie. 

Zakaz krytykowania rodziny królewskiej

W Tajlandii bardzo poważnie traktuje się wizerunek króla i jego rodziny. Zgodnie z tradycją rozsądniejsi, bogatsi oraz starsi ludzie zasługują na bezwzględny szacunek. Znieważanie majestatu podlega karze od 3 do 15 lat więzienia – bez względu na to, czy jest to obywatel Tajlandii czy turysta, ale w skrajnych sytuacjach grozi też kara śmierci. Wchodzenie w dyskusje o rodzinie królewskiej może mieć nieprzyjemne konsekwencje, dlatego lepiej unikać rozmów na ten temat z Tajami. Rama IX był dla nich jak półbóg, niczym wszechmocny i wszechwiedzący ojciec. W Tajlandii można napotkać wiele malowideł przedstawiających poprzedniego króla. Monarcha poprzez zwiększenie propagandy i cenzury przysporzył sobie jeszcze większe poparcie. Na fali tych działań zrodziły się nowe i bardzo ważne tajskie święta – Narodowy Dzień Tajlandii oraz Dzień Ojca, aby uczcić urodziny króla. Były to wyjątkowe, hucznie obchodzone uroczystości, wyrażające wdzięczność narodu dla monarchy za jego zasługi. Na cześć jego żony ogłoszono Dzień Matki.

Bhumibol Adulyadej - człowiek renesansu

Krąg zainteresowań króla był bardzo rozległy. Był on twórcą i właścicielem kilku międzynarodowych patentów, między innym wynalazł aeratora chaipattana (za pomocą którego napowietrza się zbiorniki wodne) oraz był pomysłodawcą inicjatywy Royal Rainmaking Project (ideą było wytworzenie sztucznego deszczu przy pewnych warunkach pogodowych). W młodości pasjonował się muzyką, a nawet sam ją komponował. Udało mu się odnieść sukces w świecie muzyki jazz. We wczesnych latach 50-tych jeden z jego utworów był numerem jeden wśród muzycznych produkcji Broadway’u. Król Rama IX był również znany jako artysta, fotograf, autor bestsellerów oraz tłumacz. Potrafił mówić płynnie po angielsku, niemiecku i francusku.

https://lh4.googleusercontent.com/QNwwT5HJrgW5g4TH2QGKHYuYeo_z_7qUb2GxHBoB_v6llXII9v_CrSXUe8gJwLKIu_vb2xrxTKTdApl7SbtabvhJpJMYq-uFDuIQJSshU-pVa4B40b88cubS6dwVW4Fa3Isf_AM

Rama X - Maha Vajiralongkorn

Maha Vajiralongkorn, syn Ramy IX, w przeciwieństwie do swojego ojca nigdy nie cieszył się popularnością. Jego zachowanie w oczach wielu Tajów stanowiło zupełne przeciwieństwo wszelkich tajskich wartości, takich jak pracowitość czy skromność. Tajowie nie patrzyli przychylnie na jego małżeństwa, ekstrawaganckie zabawki i nowe tatuaże i to trwa do dziś, gdy oficjalnie jest już królem.

https://lh4.googleusercontent.com/SZWheEGDG1xhqX_M_at3J6r5GJyz0_rVTaNryOVZ-E6uY1zmAqFg9yzQG_embqoNNoL5Gm5r_CKjv_bpIjl_S96YYSfRF7hifOEv01K-fTJEPlt41qGdMmhlIWswSxdI2ZD2NcY
https://pl.pinterest.com/pin/861735709919667394


Król Rama XI zyskał sławę w swoich książęcych latach jako nieodpowiedzialny kobieciarz, rozrzutnik i leń, który uwielbiał pełne przepychu imprezy. "Podobno" wielu Tajów nie pała do niego sympatią z powodu częstych napadów złości, braku szacunku w stosunku do kobiet (według plotek pewnego razu rozkazał swojej partnerce jeść z psiej miski) oraz braku poszanowania dla kraju i wartości religijnych. Jego ukochany piesek Foo Foo został mianowany szefem sił lotniczych, a po jego śmierci urządzono mu czterodniowy ceremonialny pogrzeb buddyjski. W pewnym czasie pojawiły się plotki, że choruje na AIDS, co wynikało z hulaszczego życia, ale nikt nigdy nie potwierdził tego oficjalnie i to tylko przypuszczenia. Warto jednak nadmienić, że AIDS chociaż w Tajlandii nie jest czymś rzadkim, jest bardzo stygmatyzowane.

Maha Vajiralongkorn został zaszufladkowany jako kobieciarz. Książę ożenił się po raz pierwszy w 1977 roku, lecz, jak podają media, wkrótce po weselu znalazł sobie kochankę, która podobno urodziła mu pięcioro dzieci. Po 16 latach rozwiódł się i sformalizował ten związek. Jednak ostatecznie kobieta uciekła do Anglii porywając ich córkę.

Obecny król jest znany nie tylko ze swojej miłości do kobiet, ale także z licznych skandali dotyczących jego osoby. Świat obiegły zdjęcia zrobione na jednym z niemieckich lotnisk, przedstawiające przyszłego króla w skąpej bluzce odsłaniającej jego liczne tatuaże.

To, czy Rama IX odda tron i całe swoje mienie synowi nie było całkowicie pewne (jak podaje magazyn Forbes Rama IX był jednym z najbogatszych monarchów świata). Krążyły plotki, że zarówno król, jak i władza w Tajlandii chcą zmiany w sukcesji, aby władzę przejęła jedna z córek ówczesnego władcy. Jednakże zgodnie z tajską tradycją, której ostatecznie nie zmieniono, następcą powinien zostać królewski syn i z tego powodu powstała „kampania” mająca na celu poprawienie wizerunku księcia. Te działania spowodowały, że jego ówczesna żona utraciła wszelkie tytuły, a jej rodzina została oskarżona o nadużywanie władzy i korupcję.

W dniu śmierci Rama IX książę nie zaakceptował korony. Wydał tylko krótkie i tajemnicze oświadczenie, że nie jest jeszcze gotowy na przejęcie tronu i wyjechał do Niemiec. Z jednej strony, niecieszący się popularnością Vajiralongkorn uniknął zamieszania i niezadowolenia społeczności, pozwalając ludziom w spokoju opłakiwać śmierć króla. Jednak z drugiej strony, cisza ze strony dziedzica tronu i królewskiej rodziny, w czasie kiedy naród szczególnie potrzebował wsparcia, nie była przez wszystkich dobrze odebrana. W 2019 roku spełniono życzenie Rama IX i jego syn został oficjalnie mianowany królem. Koronacja nie wywołała specjalnej euforii pośród ludności. Podobno już dzień po koronacji pierwsza osoba została aresztowana za udostępnianie negatywnego artykułu BBC o Ramie X.

https://lh5.googleusercontent.com/99dkSoeSphBMiFDbC19HKltfoFFAut2_rAURpC62YMa7YQVlR3VdIyseB5croeWhsofukepIdeXxrdm-bemmvD1MefmLspinSb72oWeYeSq4FxlhluRkDAGSzCb2j1P-bb3TDrU
https://pl.pinterest.com/pin/378372806168685528/

Ile warta jest korona królewska?

Szacunki dotyczące wartości majątku rodziny królewskiej są niejednoznaczne i podają różne kwoty. Jedni twierdzą, że to od 30 do 60 miliardami dolarów. Agencja prasowa Reuters oficjalnie podaje, że jest to nie mniej niż 40,7 miliardów dolarów, ale Andrew MacGregor Marshall, były szef biura Reuters twierdzi, że to ponad 66 miliardów dolarów. Mimo że rodzina królewska ma własny miliardowy majątek, codzienne koszty jej utrzymania opłaca się z podatków. Co roku rząd przeznacza około 5 miliardów złotych na ten cel. 

Fortuna nie była przekazywana z pokolenia na pokolenie, jak miało to miejsce w większości dzisiejszych rodzin królewskich. Większość z majątku tajskiej monarchii została uzbierana w XX wieku. Rodzina królewska posiada ogromne majątki ziemskie, a ich wartość wzrasta z roku na rok. Jej członkowie są również głównymi akcjonariuszami dwóch przedsiębiorstw Siam Commercial Bank Pcl oraz Siam Cement Pcl, które należą do największych firm w kraju.

Rodzeństwo króla Rama X

Maha Vajiralongkorn ma jedną starszą siostrę, Ubol Ratana, i dwie młodsze: Maha Chakri Sirindhorn oraz Chulabhorn. 

Princess Ubolratana 2010-12-7 2 cropped1.jpg

Księżniczka Ubol Ratana


Najstarsza z jego sióstr urodziła się w Szwajcarii, a jej pełne imię to Ubolratana Rajakanya Sirivadhana Barnavadi. Księżniczka zrobiła karierę filmową; występowała między innymi w telenoweli Kasattiya oraz w takich filmach jak Neung Jai Diaokan czy Wan Tee Rak.

Ubol Ratana jest również znana ze swojej filantropijnej postawy. Wspomaga wiele organizacji charytatywnych pomagających osobom uzależnionym od narkotyków. Księżniczka prowadzi anty-narkotykową kampanię To Be Number One, w ramach której uczestniczy w programie telewizyjnym zachęcającym młodych ludzi do trzeźwości i abstynencji od substancji psychoaktywnych. Pomaga również osobom biednym i z autyzmem. Jej syn Bhumi Poom Jensen miał autyzm i to dzięki temu temat ten został rozgłośniony w Tajlandii. Niestety, chłopiec zginął mając zaledwie 21 lat, dokładnie 26 grudnia 2004 w czasie tsunami, które nawiedziło Tajlandię i inne kraje regionu.

Mężem księżniczki był Amerykanin, którego poznała w czasie studiów. Jej rodzice nie zaakceptowali tego związku, lecz Ubol Ratana sprzeciwiła się ich woli i w 1972 roku wyszła za mąż. W złości jej ojciec pozbawił ją tytułu królewskiego. Ubol Ratana wiele razy prosiła go o przywrócenie honoru, lecz Rama IX był nieprzejednany. Ubol Ratana mieszkała w Stanach Zjednoczonych przez 26 lat. Po rozwodzie z mężem, dla którego utraciła tytuł królewski, wróciła do Tajlandii.

W 2019 roku została kandydatką na premiera, co było dużym zaskoczeniem dla Tajów. Rodzina królewska, poza reprezentowaniem kraju, zazwyczaj nie angażowała się w politykę. Jednak jej brat król Rama X wydał oświadczenie, w którym ostro skrytykował swoją siostrę. Po tym komunikacie partia Thai Raksa Chart wycofała się ze swojego poparcia dla niej, co ją zdyskwalifikowało.

https://i.pinimg.com/564x/3f/c0/8d/3fc08d311fc4d0aae5329bb06ed8e8bc.jpg
Księżniczka Maha Chakri Sirindhorn

Maha Chakri Sirindhorn, młodsza siostra króla Rama X, rozpoczęła edukację w wieku 3 lat. Mimo że uczęszczała do prywatnego przedszkola, była traktowana tak samo jak inne dzieci (taka sytuacja ma miejsce do dziś, członków rodziny królewskiej jest naprawdę wielu i większość nie ma z tego tytułu przywilejów, ewentualnie finansowe).  Księżniczka była bardzo zdolną uczennicą i po ukończeniu liceum rozpoczęła studia na wydziale nauk humanistycznych. W 1976 roku obroniła licencjat z historii.

Maha Chakri Sirindhorn również angażuje się w różne działania charytatywne. Wspiera finansowo ludzi żyjących w ciężkich warunkach oraz ofiary katastrof naturalnych. Wiele organizacji zainspirowanych jej czynami chciało dołączyć do tych inicjatyw. Tak powstał fundusz, który jest znany jako H.R.H. Princess Maha Chakri Sirindhorn Charity Fund.

Obecnie Maha Chakri Sirindhorn naucza historii na Chulachomklao Royal Military Academy. Zajmuje się również tłumaczeniami chińskiej literatury na język tajski.

https://i.pinimg.com/564x/7b/5e/af/7b5eaf73756706db4249e8b7eb0bc241.jpg

Księżniczka Chulabhorn


Księżniczka Chulabhorn, podobnie jak jej starsza siostra, od najmłodszych lat wykazywała ogromne zainteresowanie nauką, najbardziej interesowały ją przedmioty ścisłe. W 1979 roku obroniła licencjat z chemii organicznej, a 6 lat później została doktorem chemii. Księżniczce nie brakowało osiągnięć naukowych. W 1986 roku zdobyła medal UNICEF Alberta Einsteina za swoje osiągnięcia. Założyła również instytut chemii i biomedycyny w Bangkoku.

Poślubiała marszałka lotnictwa. Zgodnie z tradycją powinna stracić tytuł królewski z powodu jego statusu społecznego. Jednakże jej ojciec Rama IX wyraził zgodę, aby nie odbierać jej tego miana. Małżeństwo skończyło się rozwodem po 2 latach.


Współatorki tekstu: Joanna Jamiołkowska https://www.facebook.com/jamiolkowska.joanna oraz Agnieszka Lange https://www.linkedin.com/in/agnieszka-lange-824080163/


Komentarze

Popularne posty