Azjatyckie filmy na weekend - tajska kinematografia

Dzisiaj chcę Cię zaprosić na kinową wycieczkę po Tajlandii i polecić Ci 5 różnych tajskich filmów. Tajska kinematografia nie jest w Polsce zbyt popularna, a ma naprawdę wiele do zaoferowania. Jeśli pasjonuje Cię azjatyckie kino, polecam też wpisy o filmach japońskich i wietnamskich

1. Bad Genius (oryginalny tytuł: Chalard Games Goeng, 2017)

Bad Genius to kinowy hit, który wyróżnia się spośród typowych młodzieżowych filmów. Opowiada historię oszustwa związanego z egzaminem rekrutacyjnym, wymyślonym przez uczniów chcących dostać się na najbardziej prestiżowe uniwersytety na świecie. Fabuła kręci się głównie wokół Lynn, genialnej licealistki, która dostaje propozycję zapłaty w zamian za odpowiedzi do międzynarodowego egzaminu. Egzamin ma się odbyć o takiej samej godzinie i tego samego dnia w różnych państwach. Lynn ma za zadanie wziąć udział w egzaminie w kraju znajdującym się w innej strefie czasowej i przesłać odpowiedzi znajomym zanim egzamin rozpocznie się w Tajlandii. 

Film przeradza się z na pozór nudnego tematu w intrygujący thriller, i mimo że historia może wydawać się zmyślona, to tak naprawdę jest inspirowana prawdziwym wydarzeniem zbiorowego ściągania na egzaminach SAT (ang. Scholastic Assessment Test – test dla uczniów szkół średnich w USA). Oprócz tego, że film jest świetną rozrywką, dotyka także kwestii moralnych dylematów, tematów związanych z nierównością oraz problemami społecznymi wśród nastolatków. Sceny ściągania są pełne napięcia i nim się obejrzysz będziesz kibicował bohaterom mając nadzieję, że nie zostaną przyłapani.


2. The Con-Heartist (2020)

Jeśli jesteś w nastroju na niefrasobliwą komedię romantyczną, mam coś też dla Ciebie. The Con-Heartist to całkiem nowy film, którego tematyka kręci się wokół miłości i oszustwa. Ina, naiwna pracownica banku, została sama z długiem po tym jak jej były chłopak przekonał ją do oddania mu swoich życiowych oszczędności, a następnie uciekł. Gdy Ina przyłapuje oszusta telefonicznego, Towera, na gorącym uczynku nie wydaje go policji. Zamiast tego, szantażuje go, by pomógł jej zemścić się na byłym chłopaku. Tak właśnie zaczyna się romantyczna historia. Film może nie być najlepszym wyborem dla wymagających koneserów, ale jest świetnym zabijaczem czasu i miłym sposbem na spędzenie wieczoru. To będzie gratka dla fanów K-popowego zespołu GOT7, gdyż na oficjalnej ścieżce dźwiękowej znajduje się piosenka śpiewana przez jednego z członków - BamBam, który jest Tajem.

3.  Widmo (Shutter, 2004)

Żeby trochę wyjść ze strefy komfortu i doświadczyć czegoś odrobinę bardziej intensywnego i niepokojącego sięgnij po klasyczny tajski horror Widmo.  Dwójka głównych bohaterów, Tun i Jane, wracając wieczorem do domu przypadkowo potrąca kobietę. Para ucieka z miejsca zdarzenia zostawiając ofiarę na drodze. Pociąga to za sobą serię tajemniczych i dziwnych wydarzeń, wliczając w to pojawianie się ducha oraz konieczność konfrontacji Tun ze swoją mroczną przeszłością. Film przestraszy nawet zagorzałych miłośników horrorów, co czyni go wartym polecenia. 

4. Czekolada (Chocolate, 2008)

Czekolada to wciągający film o sztukach walki reżyserowany przez ikonę tego gatunku – Prachya Pinkaew. W przeciwieństwie do klasycznych filmów tej kategorii, zdominowanych przez męskich walczących, główną bohaterką tej produkcji jest nastolatka chorująca na autyzm.

Jej matka, Zin, była w przeszłości dziewczyną tajskiego gangstera No. 8. Po tym jak zakochała się w szefie japońskiej grupy przestępczej, Masahim, zaszła w ciążę i odeszła od No. 8, była zmuszona się wyprowadzić i żyć z dala od kochanka dla ich własnego bezpieczeństwa. W czasie gdy Zen dorasta w nowym miejscu i zaczyna rozwijać wyjątkowe zdolności z zakresu sztuk walki, Zin chorowuje na raka. Aby zapłacić za leczenie matki, młoda bohaterka odnajduje bezlitosne gangi, które są dłużnikami jej rodziny. 

Czekolada to film godny uwagi ze względu na poruszany w nim temat problemów osób chorujących na autyzm, często nierozumianych z powodu odmienego procesu poznawania świata. Jednocześnie zawiera porywające sceny walki, które podtrzymują emocje, zwłaszcza u fanów filmów akcji.

5. Choroba tropikalna (oryginalny tytuł: Sud Pralad, 2004)

Choroba Tropikalna, zdobywca Nagrody Jury na Festiwalu Filmowym w Cannes w roku 2004, łączy dramat psychologiczny z romansem w tak wyjątkowy sposób, w jaki łączy rzeczywistość z mitem. Narracja jest podzielona na dwie części. W pierwszej akcja toczy się na spokojnej, tajskiej wsi i przedstawia rosnące pożądanie między żołnierzem a młodym wieśniakiem. Druga część jest opowieścią o żołnierzu, który spotyka ducha szamana w ciele tygrysa i przez niego gubi się w lesie.

Chociaż artystyczne wybory reżysera (takie jak np. przeskakiwanie scen) wzbudzają w widzach zakłopotanie i nie każdy je lubi, film przez wiele osób został okrzyknięty arycydziełem i jest uznawany za dziedzictwo narodowe Tajlandii. Jeśli nie sama historia, to może krytyczne uznanie lub zwykła ciekawość tego, co jest w tym filmie tak wyjątkowego zachęci Cię do jego obejrzenia?




Komentarze

Popularne posty