Popularne tajskie festiwale

Tajlandia ma ciekawą kulturę, różnorodną, która rozwijała się pod wpływem kultury chińskiej, indyjskiej, malezyjskiej, laotańskiej i wielu innych. W Tajlandii nie brakuje najróżniejszych festiwali, powiązanych z buddyzmem, ale nie tylko. W tym w poście przedstawię kilkanaście ciekawych, tajskich festiwali. Zapraszam Cię w wyjątkową, kolorową podróż!

Songkran


Słowo Songkran oznacza ,,przejście”, co bezpośrednio nawiązuje do symbolicznego wydarzenia, które wprowadza Tajski Nowy Rok - zmiany położenia słońca. Songkran trwa trzy dni i jest to święto bardzo rodzinne, podczas którego Tajowie spędzają czas z bliskimi. Motywem przewodnim święta jest woda   świętujący oblewają się nią, co symbolizuje ,,zmycie” z siebie złego losu. Wpis o Songkran znajdziesz tutaj.


Makha Puja - 16.02.2022 (święto ruchome)

Makha Puja to jedno z najważniejszych tajskich świąt upamiętniające spontaniczne spotkanie 1250 mnichów, którzy przybyli do Rajgaha, aby wysłuchać kazania swojego mistrza. Jest to święto narodowe (wolne od pracy), a jego najważniejszą częścią jest zgromadzenie się wyznawców buddyzmu w świątyniach, gdzie słuchają kazań i biorą udział w uroczystych procesjach zwanych wian tian. Obchodom tego święta zazwyczaj towarzyszy apel o niespożywanie alkoholu, zgodnie z jedną z podstawowych zasad w naukach Buddy.



Dzień Dynastii Chakri - 6.04


Dzień Dynastii Chakri to święto mające na celu oddanie czci panującej dynastii. W ten dzień królewska rodzina przewodniczy uroczystościom upamiętniającym poprzednich władców. Święto jest dla Tajów okazją do pielęgnowania narodowego patriotyzmu, a szacunek i wdzięczność wobec swoich władców ma dla wielu z nich ma bardzo duże znaczenie. Więcej o tajskiej monarchii przeczytasz tutaj.


Mythai.org

Święto Królewskiej Orki - 9.05


Święto Królewskiej Orki, a właściwie Ceremonia Królewskiej Orki symbolicznie rozpoczyna sezon upraw i jest rytuałem mającym przynieść dobry plon podczas późniejszych zbiorów. Podczas obchodów Lord Orki przepowiada wielkość opadów w nadchodzącym roku, a także święci nasiona. Dokonuje również symbolicznej orki z pomocą poświęconego pługu i dwóch białych byków, przed którymi na koniec rytuału stawiane jest siedem mis. Znajdują się w nich siano, ryż, kukurydza, sezam, fasola mung, woda i wino. Tajowie wierzą, że dany rok ma być obfity w produkt wybrany przez woła jako pierwszy.


Visakha Puja - 26.05.2021


Według buddyjskich wierzeń, w połowie szóstego dnia księżycowego Budda narodził się, doznał oświecenia i zmarł osiągając nirwanę. Z tej okazji w Tajlandii obchodzone jest święto Visakha Puja. Co roku wyznawcy buddyzmu oddają cześć swojemu mistrzowi modląc się w świątyniach, nocą mnisi wygłaszają jego nauki, a rano wierni biorą udział w uroczystej procesji niosąc w dłoniach zapalone świece

www.easydaythailand.com

Asalha Puja - 24.07.2021


Asalha Puja to święto upamiętniające pierwsze kazanie Buddy, uważane za jedno z najważniejszych, ponieważ dokonało się tuż po jego oświeceniu. Według wierzeń, jest to też dzień powołania pierwszego mnicha, który po usłyszeniu kazania zapragnął zostać uczniem Buddy. Uroczystość rozpoczyna się od jałmużny i procesji, a jej najważniejszą częścią jest wyśpiewanie słów pierwszego kazania, zwanego Dhamma Cakka Sutta


Khao Phansa - 25.07-21.10.2021


Khao Phansa rozpoczyna trzymiesięczny buddyjski post, będący również czasem ,,odnowienia ducha” podczas którego wyświęca się najwięcej nowych mnichów. Podczas postu mnisi zgłębiają nauki Buddy i oddają się medytacji pozostając na terenie klasztorów i świątyń. Święto jest także ,,Dniem bez alkoholu” promującym zdrowy tryb życia wśród Tajów. Wstrzemięźliwość jest również jednym z pięciu przykazań buddyjskich. 


https://www.bestpricetravel.com/


Urodziny Królowej Tajlandii - 12.08


12 sierpnia obchodzone są urodziny królowej Sirikit, nazywanej również ,,królową jedwabiu” znanej ze wspierania działalności tkaczek i wprowadzenia jedwabiu na rynek międzynarodowy. Kólowa sama przywdziewa stroje z tego materiału na oficjalne uroczystości. Dzień urodzin królowej będącej matką narodu tajskiego jest również tajskim Dniem Matki. 


Urodziny Króla - 5.12


Bhumibol Adulyadej był najdłużej panującym monarchą na świecie. Urodziny Króla były obchodzone za jego życia ale ta tradycja nadal jest kultywowana, jednak zmieniła nieco swoje oblicze. Święto obchodzone było bardzo hucznie, a kolorem dominującym wśród ulicznych ozdób był żółty, przypisany królowi z powodu dnia jego urodzin  poniedziałku. W tym dniu, podobnie jak w urodziny królowej, swoje święto obchodzą również tajscy ojcowie. 


Były król i królowa z sybnem (obecnym królem)

Chiński Nowy Rok


Jeden z trzech Nowych Roków obchodzonych w Tajlandii zazwyczaj trwa kilka dni, a jego motywem przewodnim jest zwierzę będące patronem nadchodzącego roku. Dominujący w tym czasie kolor to czerwony, mający odstraszyć złe demony. Noworoczną tradycją są taniec lwa dobroczyńcy ludzkości i procesja złotego smoka symbolizującego odwagę i stateczność.


Narodowy Dzień Słonia - 13.03


Słonie w tajskiej kulturze mają spore znaczenie, dlatego też 13 marca obchodzony jest ich dzień. Podczas tradycyjnych ceremonii słonie i ich opiekunowie (poganiacze) są błogosławieni przez mnichów, a zwierzęta otrzymują specjalne przysmaki. 


www.nbcnews.com


Dzień Ochrony Dziedzictwa Tajlandii - 2.04


W tym dniu Tajowie świętują urodziny księżniczki Maha Chakri Sirindhorn, córki Króla Bhumibola. Jest to przede wszystkim dzień upamiętniający jej pracę, której celem jest zachowanie dziedzictwa kulturowego Tajlandii w takich dziedzinach jak język, muzyka, taniec i literatura.


Narodowy Dzień Języka Tajskiego - 29.07


W lipcu 1962 roku król Bhumibol odwiedził Uniwersytet Chulalongkorn, gdzie wziął udział w debacie z wykładowcami i studentami  na temat języka tajskiego. Rocznice tego wydarzenia celebrują język tajski i jego różnorodność.  Chcesz nauczyć się tajskiego? Możesz rozpocząć naukę ze mną :) Więcej informacji tutaj.


Loy Krathong - 19.11.2021


To coroczne święto, podczas którego Tajowie wypuszczają do rzek i jezior niewielkie tratwy zrobione z liści bananowca, udekorowane świecami i małymi monetami. Festiwal kończy się nocą, po 5 dniach, kiedy wypuszczane są tysiące krathongów, czemu towarzyszą pokazy sztucznych ogni i barwne procesje. 


https://humanlife.asia/


Święto Kwiatów w Chiang Mai - pierwszy tydzień lutego


Miasto Chiang Mai znane również jako ,,róża północy” w dniach festiwalu ozdobione jest żółtymi i białymi chryzantemami, a w szczególności kwiatami róży damasceńskiej, która jest rośliną charakterystyczną dla tego miasta. W święto organizowane jest mnóstwo parad, konkursów ogrodniczych i pokazów botanicznych, wybierana jest również Miss Festiwalu Kwiatów. 


Boon Bang Fai - maj


Boon Bang Fai nazywany również Festiwalem Rakiet obchodzony jest przed rozpoczęciem sezonu sadzenia, na początku pory deszczowej. Mieszkańcy wiosek spotykają się na uroczystościach muzycznych i tanecznych, korowodach oraz wodnych paradach. Jedną z dekoracji są własnoręcznie zrobione rakiety, które wystrzeliwane są ostatniego dnia, w ramach konkursu rakiety oceniane są na podstawie długości ich lotu oraz śladu jaki zostawią na niebie. 


http://isanrocket.blogspot.com/


Phi Ta Khon - zmienna data, wybierana co roku


Festiwal Duchów jest inspirowany historią opowiadającą o jednym z poprzednich żyć Buddy, w którym był księciem. Książe wybrał się w długą podróż, a w rodzinnym mieście został uznany za zmarłego. Mówi się, że kiedy wrócił ludzie świętowali tak hucznie, że ,,zbudziliby zmarłego”. Stąd w trakcie trwania festiwalu organizowane są parady, na których świętujący Tajowie przebierają się w upiorne stroje i biorą udział w różnych grach i konkursach.


Święto Świec w Ubon Ratchathani 


W to święto Tajów idąc w uroczystych paradach, zanoszą ręcznie wyrzeźbione świece do lokalnych świątyń. Parady odbywają się w święta Asanha Puja (pierwsze kazanie buddy) i Kao Pansa (post buddyjski) świece składane są jako ofiary dla mnichów. Często wyrzeźbione są tak, aby przedstawiały sceny z mitologii hinduskiej i buddyjskiej. 



Jay Festiwal - wrzesień/październik


Tajski Festiwal Dziewięciu Cesarskich Bogów znany również jako Festiwal Wegetariański obchodzony jest głównie przez chińskie społeczności zamieszkujące Tajlandię. Przez dziewięć dni festiwalu uczestnicy muszą przestrzegać 10 zasad, w tym diety wegańskiej bez ostrych składników (takich jak cebula czy czosnek) oraz abstynencji od wszelkich używek. 


Festiwal Lai Heua Fai - październik


Festiwal jest celebracją zakończenia buddyjskiego postu. Świętowanie na rzece Mekong w Nakhon Phanom skupia się wokół procesji unoszących się na wodzie konstrukcji bambusowych przypominających tratwy, udekorowanych lampionami, świecami i kadzidłami. 



Festiwal Małp z Lopburi - ostatnia niedziela listopada


Festiwal urządzany jest na cześć ,,złośliwych” makaków z Lopburi, które opanowują tamtejsze świątynie. Aby uczcić hinduskiego boga małp Hanumana, dla zwierząt przygotowywany jest bankiet ogromne stoły zapełnione są owocami, sałatkami i innymi małpimi smakołykami.  Festiwal ma też swoje negatywne skutki dla miasta. Jakie? Małpy tak przyzwyczaiły się do tego, że są obdarowywane jedzeniem, że nie boją się ludzi, chodzą po mieście i rozrabiają, np. przegryzają kable.



Część festiwali, zwłaszcza buddyjskich, świętuje się także w krajach ościennych.

Komentarze

Popularne posty