Nowy Rok w Korei Południowej – święto Seolla

Niedawno hucznie świętowaliśmy nadejście Nowego Roku, już prawie luty i kolejny powód do świętowania. 31 grudnia i 1 stycznia, jak co roku celebrowaliśmy zakończenie pewnego etapu w naszym życiu i wkroczenie w kolejny etap. Ten czas spędzaliśmy w gronie rodziny lub znajomych, choć tym razem nieco okrojonym ze względu na sytuację na świecie. W Korei Południowej, Chinach, Wietnamie i kilku innych krajach zbliża się jednak kolejny Nowy Rok, tym razem nieco później.

Obraz 1035352 z Pixabay 


Czym jest Seollal i kiedy wypada?

W państwach Azji wiele świąt obchodzi się zgodnie z kalendarzem księżycowym, a nie słonecznym. To właśnie z tym kalendarzem związane są najważniejsze z nich, w tym Nowy Rok. W Korei Południowej święto to nazywa się Seollal i jest jednym z dwóch najważniejszych wydarzeń celebrowanych w tym kraju. Seollal to święto ruchome, zatem nie ma stałej daty. Nowy Rok kalendarza księżycowego przypada na drugi nów po przesileniu zimowym, zatem zwykle na styczeń lub luty, chyba że jest to rok przestępny – wówczas kolejny rok zaczyna się z trzecim nowiem po przesileniu. W tym roku Seollal przypada na 12 lutego w piątek i będzie to dzień wolny od pracy. Często w tym okresie wolne są przynajmniej trzy dni, chyba że święto przypada na okolice weekendu. Wówczas to od firm zależy, czy poniedziałek również będzie dniem wolnym czy nie.

Podróż bez końca

Seollal jest świętem rodzinnym, a Koreańczycy wracają na ten czas w swoje rodzinne strony. Dobrym przykładem na zobrazowanie skali lokalnej migracji jest Seul, który niemal zupełnie pustoszeje i w którym na ten czas zostają w zasadzie tylko turyści i Ci, których rodziny także tam mieszkają. Masowo wykupywane są bilety autobusowe i pociągowe, a ich sprzedaż często ogłasza się jakiś czas przed świętem, by każdy zdążył się w nie zaopatrzyć. Podróż w konkretne miejsca zajmuje w tym okresie znacznie więcej czasu, ponieważ drogi są bardzo zakorkowane. Trasa z Seulu do Pusan trwająca około czterech godzin, w okresie Seollal wydłuża się nawet do kilkunastu!


https://focusasiatravel.com/how-to-celebrate-seollal-korean-new-years-day/

Kult przodków i pielęgnowanie relacji rodzinnych

Ze świętem Seollal wiążą się ciekawe tradycje. Jedną z nich jest rytuał na cześć przodków, zwany charye. Na stół przygotowuje się w specjalny sposób różne potrawy, owoce i ryż. Na przykład owocom odkrawa się ich górne części, by „ułatwić przodkom ich spożycie”. Oczywiście nie posilają się oni faktycznie tymi potrawami, więc po odprawieniu ku ich czci modlitw do jedzenia zasiadają członkowie rodziny.

Innym zwyczajem jest sebae. Polega on na składaniu pokłonu (jeol) starszym członkom rodziny przez młodszych. Jeżeli pokłon zostanie wykonany poprawnie, zgodnie z jego zasadami, wówczas dzieci otrzymują od starszych upominek w postaci drobnych pieniędzy. Kultura wręczania sobie prezentów z okazji Nowego Roku jest w Korei Południowej na tyle powszechna, że w tym czasie na wystawach sklepowych królują zestawy prezentowe składające się z owoców, mięs lub kosmetyków. Prezenty wręcza się członkom rodziny, ale często dostają je także pracownicy od swoich pracodawców.

Uroczysty charakter święta oddają także stroje Koreańczyków. Ubierają oni wtedy tak zwany hanbok, czyli tradycyjny koreański strój. Dobrze widziane jest, by był on nowy. Hanboki zakłada się też w inne równie ważne wydarzenie – Chuseok, czyli koreańskie święto plonów.

Zabawy noworoczne

Częścią świętowania Nowego Roku są tradycyjne gry. Należy do nich jegichagi, gra przypominająca polską grę w zośkę. Polega ona na tym, że uczestnicy mają za zadanie odbijać stopami lotkę, przypominającą tę do gry w badmintona tak, aby nie dotknęła ziemi. Inną popularną grą jest neolttwigi. Do tej zabawy wykorzystuje się dźwignię (neol). Na każdym jej końcu stoi jedna osoba, a ich zadaniem jest naprzemienne skakanie tak, by podrzucić jak najwyżej osobę znajdującą się na drugim końcu. Bardzo charakterystyczną dla tego wydarzenia grą jest też yeonnalligi, czyli puszczanie latawców. Po wzbiciu je w powietrze odcina się ich linki i pozwala poszybować w samotny lot. Gest ten ma symbolizować odcięcie się od problemów minionego roku i przyzwolenie sobie na puszczenie ich w niepamięć. Nowy Rok jest czystą kartką, gotową do zapełnienia.

https://blog.trazy.com/seollal/

Noworoczna uczta – co się je w Seollal?

Koreańczycy w Nowy Rok przyrządzają kilka charakterystycznych dla tak ważnych świąt potraw. Najpopularniejszą jest tradycyjna zupa z plastrami ciasta ryżowego – tteokguk. Tteok to po koreańsku placek ryżowy, a guk to po prostu zupa. Tteokguk przygotowywany jest na bazie bulionu z mięsa wołowego. Inne równie popularne potrawy to galbijjim, czyli żeberka wołowe z warzywami i grzybami oraz japchae, makaron przyrządzony z batatów podawany z warzywami i mięsem. Oczywiście dania te nie są spożywane jedynie w okresie świąt. Tradycyjna kuchnia koreańska jest jednocześnie kuchnią powszechną i tak samo powszechny jest trunek alkoholowy soju, który w Seollal spożywa się w towarzystwie wymienionych wcześniej dań.

Seollal jest dla Koreańczyków bardzo ważnym wydarzeniem i swoich tradycji skrzętnie przestrzegają, dlatego warto jest znać te podstawowe informacje na jego temat. Mówi to wiele to koreańskiej kulturze oraz o tym, jak istotnym elementem jest ona dla mieszkańców Korei Południowej.


Współautorką tekstu jest Żaneta, studentka Studiów Azjatyckich UŁ, bookstagramerka https://www.instagram.com/litery_na_papierze/ 

Komentarze

Popularne posty