Smaki Wietnamu - czy kuchnia wietnamska jest zdrowa?

Kuchnia wietnamska często uważana jest za bliźniaczą dla chińskiej, ze względu na sąsiedztwo tego kraju, jednak dla osoby bardziej zapoznanej z kulinariami Azji, różnice są zdecydowanie wyczuwalne, zwłaszcza że Wietnam to kraj rozciągnięty z północy na południe, zamieszkiwany przez różne mniejszości. W związku z tym kuchnia północna różni się od tej południowej. Przez lata zależności od Francji i na skutek dużej wymiany handlowej z innymi krajami azjatyckimi, w wietnamskiej kuchni widać wyraźne wpływy francuskie, tajskie, indonezyjskie czy filipińskie. Smaki Wietnamu są bardzo harmonijne i zrównoważone, a ich połączenia uzyskiwane są między innymi za pomocą przypraw: kolendry, imbiru, mięty wietnamskiej, tajskiej bazylii (na południu), sosu rybnego i limonki. 


Podstawy kuchni wietnamskiej

Wiele dań wietnamskich przygotowywanych jest w woku, co sprawia, że jest ona mylona z kuchnią chińską. Owszem smażone makarony czy ryż znajdziemy w wielu miejscach, ale jest też wiele innych, pysznych dań. Na przykład na północy kraju bardzo popularne są najróżniejsze zupy, ale nie brakuje ich też w innych regionach. Bazą dla wielu dań jest ryż, z niego przygotowuje się nie tylko potrawy słone, ale i desery, co może zaskakiwać. Wielu Wietnamczyków ryż je podczas każdego posiłku, a jako dodatek służą różne mięsa, ryby, owoce morza, warzywa. Ważne dla kuchni wietnamskiej, zwłaszcza południowej, są ryby i owoce morza, do których Wietnam ma bezpośredni i spory dostęp dzięki długiej linii brzegowej. Południe upodobało sobie również smak słodki – mleko kokosowe i cukier, co wynika z mocnych wpływów kuchni tajskiej. Wiele dań popularnych na południu znajdziemy w nieco zmienionej wersji w krajach ościennych. Oprócz ryżu, do dań często podaje się makaron ryżowy, z fasoli mung czy mąki pszennej. Ciekawe jest to, że to właśnie od makaronów wywodzi się wiele nazw dań kuchni wietnamskiej.

Obiady rodzinne wyglądają bardzo podobnie. Ryż i do tego różne dodatki. Zwykle rodzina je w miseczkach, ale to był statek dla obcokrajowców, więc dostaliśmy talerze i widelce. W wietnamskich knajpkach często dostaje się łyżkę, ale zdarzają się widelce.

Smaki kuchni wietnamskiej

Kuchnia wietnamska, podobnie do chińskiej i tajskiej, opiera się na zasadzie pięciu smaków i yin yang (łączenie składników gorących z chłodnymi). Bardzo ważny w potrawach jest smak umami, zazwyczaj uzyskiwany za pomocą sosu rybnego, ale także bardzo popularnego glutaminianu sodu. Kulinaria wietnamskie zaskakują przede wszystkim łączeniem różnych tekstur w jednym daniu, na przykład miękkiego z twardym, mokrego z suchym czy kruchego z klejącym. Mięsa i ryby są dodawane do dań, jednak w niewielkiej ilości, raczej jako dodatek - bazę stanowi ryż oraz najróżniejsze warzywa, odmiany sałat zupełnie nieznanych w Polsce.

Tradycyjne dania wietnamskie

Jedną z najbardziej znanych potraw kuchni wietnamskiej jest zupa phở bò, czyli wywar podawany z makaronem ryżowym (to od niego wywodzi się nazwa dania), mięsem, świeżą kolendrą i sosem rybnym. Zup bazujących na tym przepisie jest w Wietnamie wiele – są wariacje z kurczaka, owoców morza, ryb. Za najlepsze phở bò uchodzi to popularne w Hanoi. Z dań rybnych, bardzo lubiane są chả cá smażone kawałki ryby, marynowane w sosie na bazie kurkumy, a także będące połączeniem smaku mięsa i ryb, naleśniki ryżowe bánh xèo nadziewane wieprzowiną i krewetkami. Zaczerpniętą z tradycji francuskiej potrawą jest bánh mì bagietka faszerowana mięsem i warzywami, ale także jajkiem. Popularnymi wietnamskimi daniami są również bún chả, pieczone szaszłyki wieprzowe podawane z makaronem ryżowym i miską bulionu. Nie można zapomnieć o sajgonkach, czyli nem rán. Każdy region ma swoje popularne dania, w Internecie nie brakuje też list " X best dishes you should eat in Vietnam" Niedługo sama zaproszę na moją bardzo subiektywną listę dań, które trzeba spróbować w Wietnamie. Jesteś ciekawa/y? Jeśli tak, zostaw komentarz.

Południowa wersja phở - mniej intensywna w smaku i z krewetkami

Każde bánh mì smakuje inaczej

Ktoś tu zaczął jeść przed zrobieniem zdjęcia

Desery i napoje

Desery w Wietnamie są zazwyczaj bardzo delikatne i subtelne w smaku. Najbardziej popularną słodkością jest chè, czyli rodzaj herbaty (wpływ tajski). Może być zrobiona z wielu składników, takich jak tapioka, fasola, kukurydza, soja czy sezam połączonych z owocami lub mlekiem kokosowym. Na bazie lodu kruszonego i jogurtu powstaje deser sữa chua nếp cẩm podawany na przykład z fermentowanym fioletowym ryżem czy jackfruitem. Wietnam ma również swoje tradycyjne lody kokosowe, często podawane z zielonkawym xôi. Pyszny deser! Ze względu na wpływy francuskie, popularny stał się kem flan lub kem flant. Popularną słodyczą jest tào phớ tofu pływające w syropie, podawane z kruszonym lodem i wybranymi dodatkami, jak również kawa z koglem-moglem, czyli cà phê trứng. Mniej słodkimi napojami są na przykład herbata jaśminowa, orzeźwiający sok z trzciny cukrowej(koniecznie z dużą ilością lodu, bez niego jest bardzo słodki).

 

Kawka z lodem, skondensowanym mlekiem, a do tego sok z marakui

Wietnamczycy przygotowują też słodkości z orzeszków ziemnych, zwłaszcza w okresie nowego roku księżycowego. W tym czasie popularne są ciasteczka z zielonego groszku. Przepyszne! W okresie Tết’u (wietnamski nowy rok), na ulicach pojawiają się dwa tradycyjne dania bánh chưng i bánh giầy - o tym, skąd się wzięły przeczytasz we wpisie o Tết'cie, który pojawi się już niedługo.

Do picia można wybrać przede wszystkim zieloną herbatę w najróżniejszy smakach, w knajpach często podają za darmo (ale jest rozwodniona). Przysmak wietnamski to zdecydowanie kawa - cà phê sữa đá (zdjęcie wyżej). Kawka z rodziną czy znajomymi w Wietnamie? Na nią trzeba znaleźć czas i naprawdę trudno znaleźć ulicę bez, chociażby jednej kawiarni. Piwo Wietnamczycy często podają na dużej ilości lodu, zresztą robią to w przypadku wielu napoi.

Więcej jedzonka. To z Hoi An - według mnie jedna z najsmaczniejszych miejscowości

To jest wróbel. Jeśli masz ochotę przeczytać o najdziwniejszych, wietnamskich potrawach, zostaw prośbę w komentarzu.



Kontrastujące ze sobą smaki i tekstury oraz duża ilość warzyw i świeżych ziół wyróżniają kuchnię wietnamską na tle innych. Jest to kuchnia bardzo interesująca, mogąca zaskoczyć europejskie kubki smakowe i zdecydowanie warto dać jej na to szansę. Czy jest zdrowa? Hm... to zależy! Jeśli zamówisz całą porcję sajgonek, do tego zjesz bánh xèo i popijesz wszystko piwem, a na deser wybierzesz kem flant, to Twój żołądek może mieć problemy i po kilku tygodniach takiego jedzenia nie zmieścisz się w spodnie. Wielu moich uczniów mówi, że w Wietnamie (zwłaszcza Ci, którzy mają wietnamskie rodziny) zawsze przybierają na wadze. Głównie dlatego, że Wietnamczycy są bardzo gościnni, ciągle dopytują, czy czegoś byś nie zjadł, a naprawdę w przypadku tych pyszności trudno powiedzieć – nie, dziękuję. Ja mam bardzo pozytywne wspomnienia i kuchnię wietnamską odbieram jako zdrową, aczkolwiek jak ktoś liczy kalorie, to niektóre dania są mylące. Jednak duża ilość świeżych warzyw, sałat, lekkie makarony – mnie bardzo przekonują. Jestem po prostu wielką fanką kuchni wietnamskiej, uważam, że jest pyszna i lekka.

Na moim Instagramie w zapisanych relacjach znajdziesz przepis na phở, nem rán i bún chả i

bún bò nam bộ (pojawi się 7.02.2021). Na moim blogu z czasów studenckich w Wietnamie jest wpis bardziej skupiających się na cenach jedzenia w Wietnamie. Powstał 5 lat temu, ceny mogą się różnić od tych teraz, ale na pewno nie są dwa razy wyższe. http://basiapodbijaswiat.blogspot.com/2015/11/wietnamskie-jedzenie-cz-1.html


Komentarze

  1. Jak dobrze, że jakiś czas temu trafiłem na Twojego Instagrama no i bloga. Sporo ciekawych i przydatnych informacji. Nim pojadę do Wietnamu, sporo dowiem się z Twoich wpisów. Kiedy jadę w nowe miejsca, sporo czytam na temat tych miejsc.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę. Wietnam jest piękny, na pewno Ci się spodoba!

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty